gul.gen.tr https://www.gul.gen.tr Gül, Gül Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, gul.gen.tr Fri, 22 Jul 2016 00:00:00 +0000 Mon, 16 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Gül https://www.gul.gen.tr/gul.html Fri, 16 Nov 2018 09:59:41 +0000 Gül, rengi, kokusu, görünümü ve insanlarda uyandırdığı güzel hislerle en beğenilen çiçeklerden biridir. Gülgiller familyasından olan gül, Mayıs ve Haziran aylarında açtığı beyaz, pembe, sarı, kırmızı tonlardaki çiçe Gül, rengi, kokusu, görünümü ve insanlarda uyandırdığı güzel hislerle en beğenilen çiçeklerden biridir. Gülgiller familyasından olan gül, Mayıs ve Haziran aylarında açtığı beyaz, pembe, sarı, kırmızı tonlardaki çiçekleriyle, güzel kokusuyla, çalımsı, yıllık, dikenli bir bitkidir. Dalları sık dikenli, sık, esmer renkte, yeşilimsi, silindir gövdesiyle, uçları kıvrık dikenlere sahiptir. Genellikle saplı olan yaprakları, tek ya da kümeler halindeki çiçekleriyle gülün pek çok türü bulunmaktadır. Oldukça eski bir kültür bitkisidir. Ülkemizde 23 kadar yabani türü yetişmektedir. Anavatanı çoğu gül türlerinin Asya ülkeleridir.

Gül çiçeklerine göre sınıflandırıldığında, yarım katmerli, katmerli ve yalın kanat olarak ayrılır. Çiçeklenme döneminde göre, yediveren, yılda bir ve yılda daha fazla sayıda çiçek açan güller olarak, boylarına göre ise, yüksek, bodur ve sarılıcı güller olarak sınıflandırılır. Ülkemizde yabani gül türleri oldukça zengindir. Bunlar arasında en fazla görüleni Rosa canina yani köpek gülüdür. Gül aynı zamanda gül yağı elde edilen bir çiçektir. Buna en uygun olan gül türü ise,pembe renkte, güçlü kokusu olan, yarım katmerli çiçekleri olan Rosa damascena adlı aynı zamanda sakız gülü, Isparta gülü ve yağ gülü olarak ta bilinen güldür. Gül genellikle çevre düzenlemesi için tercih edilir. Yaşam alanlarında, evlerde de saksıların içinde yetiştirilebilir. Aynı zamanda gül yağı elde etmek, gül suyu ve kolonyası elde etmek için kullanılır. Kozmetik alanında, gül reçeli ve gül şurubu şeklinde de gıda alanında kullanılır.

Gül anlamı nedir

Gül çiçek olarak aşkın sembolü olarak kabul edilir. Sevgililer gününde, diğer zamanlarda sevgiliye hediye olarak düşünülen ilk çiçek güldür. Kırmızı gülün bu açıdan önemi fazladır. Gül renklerine göre de değişik anlamlara gelir. Kırmızı gül aşkı, pembe gül gönlüm sende, beyaz gül masumiyeti, sarı gül sıcak sevgiyi, mavi gül ilahi aşkın sembolü, turuncu gül cazibeyi anlatır. Pek çok kişi gülü anlamına göre sevgilisine hediye eder.

Gül sağlığa faydaları
 • Gül mikrop öldürücü özelliği olan bir bitkidir
 • Bademcik iltihabını kurutucu etkisi vardır
 • İshali gideren etkisi bulunur
 • Göz nezlesi için şifa vericidir
 • Göz kanamalarını geçirmek için kullanılır
 • Gül boğaz ağrılarını geçirmek için kullanılır
Gül
En fazla yetiştirilen gül çeşitleri

Gül çeşitleri oldukça fazla olsa da, bazılarına talep fazla olduğundan yetiştiriciliği daha fazla olur. Bunlar arasında Kaliforniya yabani gülü, Çin gülü, Yabani gül, kırmızı frenk gülü, misk gülü, rosa dumalis, rosa glauca, rosa multiflora, bataklık gülü, okka gülü, Japon gülü, rosa stellata sayılabilir.

Gül yetiştiriciliği nasıl yapılır

Dikilecek gül fidanları ısısı yüksek olan, do yapmayan, kırağı olmayan, çiçeklenme döneminde çiğ yapan yerlere dikilir. Toprak isteği humuslu, kireçli, tınlı, geçirgen ve derin olur. Özellikle içindeki demir olan, killi kumlu, bol gübreli, kırmızı topraklarda iyi verim alınır. Gül türlerinin hepsi, tohumdan, çelikle, aşılama, daldırma yöntemlerinden biriyle üretilir. Genellikle çelikle üretilen güller vardır. Ancak her tür gül çelikle üretilemez. Ağustos Eylül ayları çelikleme alınan dönemdir. Çeliklerin üstündeki yapraklar gözler bozulmadan makasla kesilerek, gölgeye hazırlanan köklendirme tavaları içine iki göz dışarıda kalacak biçimde onar cm aralıklarla dikilir. Yabancı otlara, sulamaya, toprağına dikkat edilerek, çelikler köklendirilir. Mart ayı geldiğinde çelikler tavalardan alınır ve yerine dikilir. Gül fidanı dikilen yerin derinliği ortalama 60 cm, genişlik ise 40X50 cm kadar olmalıdır. Mümkünse dikilecek yer en az 1-1,5 ay evvelden açılmalıdır.
]]>
Gül Fidanı Dikimi https://www.gul.gen.tr/gul-fidani-dikimi.html Fri, 16 Nov 2018 12:28:02 +0000 Gül Fidanı Dikimi, Gül çiçeklerin  kraliçesi diyebiliriz bahçelerin olmazsa olmazıdır denebilir. Her bahçenin önemli bir ögesidir, güllerin bir çok çeşitleri bulunur ve her bahçeye uygun gül çeşidi vardır. Gül Fidanı Dikimi, Gül çiçeklerin  kraliçesi diyebiliriz bahçelerin olmazsa olmazıdır denebilir. Her bahçenin önemli bir ögesidir, güllerin bir çok çeşitleri bulunur ve her bahçeye uygun gül çeşidi vardır. İki metreye kadar uzayabilen güller, klasik tarh gülleri, standart güller ve eğimli alanlarda dikilmek için yer kaplayıcı güller vardır. Güllerin dikim zamanı hava şartları ve ortama göre mart ayından nisan ayı sonuna kadardır. Hemen hemen her hava şartı ve ortamda yetiştirilebilir. Gül fidanı dayanıklı, bakımı kolay, aylarca çiçek veren ideal bir bitkidir. Herkes gül fidanı kolaylıkla yetiştirebilir ve bakabilir, önemli olan yerine uygun gül fidanı seçimidir, istenirse saksılarda balkon ve teraslarda da yetiştirilebilir. Her projeye uygun bir gül fidanı bulunur. Gül fidanları güneşi ve havayı çok severler.

Gül fidanını balkon veya teraslarda yetiştirmek için saksısı en az 40 cm derinliğinde olmalıdır. Bodur çiçekli çitler için küçük demetli çiçekler açan ve yayılan peyzaj gülleri tercih edilmesi gerekir. Büyük çiçekli çitler için çalı gülleri, duvar yada kamelyayı kaplamak için tırmanıcı gülleri, ayrı dikimler için baston gülleri seçilir.

Gül fidanı dikimi

 • Dikim yapacağınız yerde eni, boyu ve derinliği 30-40 cm kadar bir çukur açın, köklerin çukura rahatça sığması gereklidir.
 • Hazırladığınız gül fidanı toprağını ve gübre karışımını çukurun dibine yerleştiriniz.
 • Dikime hazır fidanların kök uçları ve dalları budanmalıdır varsa köklerde kurumuş yerler alınmalı ve dalların ise 20 cm fazlası budanmalı.
 • Yapraklı fidanları kök toprağının ıslanması ve köklerin canlanması için suda bekletin, dikime hazır fidan köklerini killi toprak taze gübre ve sudan oluşan bulamaca batırın, bu işlem gül fidanının tutmasını kolaylaştıracaktır.
 • Fidanı aşı yapılacağı yer hafif toprak içinde kalacak şekilde toprağa yerleştirin.
 • Köklerin tutması için toprağı sıkıştırıp bol su dökünüz.
 • İlkbaharda yabani otların büyümesini önlemek için fidanın dibine 5 cm kalınlığında çam ağacı kabuğundan örtü oluşturun.
 • Sonbaharda dona karşı korunması için fidan dibine toprak sürünüz. Fidanın dibine ve aşı noktasını örtecek şekilde 15 cm yüksekliğinde toprak yığınız ve bu yığını don zamanı geçene kadar kaldırmayınız.

Gül Fidanı DikimiGül fidanı dikimi aralıkları demetler halinde açan güller için 30-35 cm, peyzaj gülleri 50-100 cm, 1-2 metre, büyük açan güller 40-45 cm aralıklarla dikilmelidir. Gül fidanlarında aşılama önemlidir. Eğer aşılama yapmazsanız istediğiniz gülü elde edemez çalı görünümünde bir güle sahip olursunuz. Gül fidanlarının bakımı oldukça kolaydır.belli bakım kurallarına uyulduktan sonra gülleriniz yıllarca sizle birlikte olur.

]]>
Gül Kurusu Rengi https://www.gul.gen.tr/gul-kurusu-rengi.html Fri, 16 Nov 2018 14:52:06 +0000 Gül Kurusu Rengi, birçok alanda çok sık kullanılan oldukça etkili bir renktir. Özellikle gül kurusu rengi kendi içinde barındırmış olduğu enerjisi oldukça yüksektir. Bunun temel sebebi ise pembe ve kırmızı gibi Gül Kurusu Rengi, birçok alanda çok sık kullanılan oldukça etkili bir renktir. Özellikle gül kurusu rengi kendi içinde barındırmış olduğu enerjisi oldukça yüksektir. Bunun temel sebebi ise pembe ve kırmızı gibi uyarıcı etkisi yüksek olan renklere yakın bir renk olmasıdır. Bu sebepten ötürü bu renk oldukça modadır. Özellikle moda tasarımcıları, uzman ev tasarımı ve dekorasyon konularında çalışan kimselerin bu rengi sık sık kullandığını söyleyebiliriz. Gül kurusu rengi bu yönü ile bir nevi cazibe merkezidir. Bu rengi tercih eden kimselerin zararlı çıkmayacağı önemli bir renktir. Bu rengin ayrıca insanın içine açan, gönlünü ferahlatan yanı da bulunmaktadır. Bu yönü ile insanlar bu rengi kullanmaktadırlar.

Hem göze hitap etmesi bakımından ve hem de insanın yaşam enerjisini yükseltmesi bakımından oldukça önemli bir renk olduğunu söylemek mümkündür. Bu rengi tercih eden kimselerin gül kurusu renginin canlılığı karşısında diğer renklerden ise bu güzel rengi tercih ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca bu rengin bayan kimselerin bir nevi sembolü olarak tercih edildiği bilinmektedir. Erkek çocuklardan çok kız çocuklarına daha çok hitap etmektedir. Ayrıca günümüzde ayrımı yapılan erkek çocuk için mavi renk ve kız çocukları için kırmızı ya da pembe rengi revaçtadır. Gül kurusu rengi de pembe ya da kırmızı rengi oldukça yakın olması sebebiyle kızlar için sıkça kullanılmaktadır.

Gül Kurusu Rengi

Gül Kurusu Rengi Kullanıldığı Alanlar

Gül kurusu rengi ev dekorasyonu bakımından en sık tercih edilen renklerin başında gelmektedir. Özellikle de kadınların bu rengi evini dekore etme konusunda çok fazla tercih ettiklerini söyleyebiliriz. Zira bu renk canlılığı bakımından evinizi açacaktır. Göz zevkinize fazlası ile hitap eden bu rengi evinizde çok sık kullanabilirsiniz. Evinizin özellikle duvarları kısmında gül kurusu rengini kullanmanız mümkündür. Bunun yanı sıra koltuk takımları, sandalyeler, halılar ya da perdeler için de gül kurusu rengini kullanmak mümkündür. Özellikle gül kurusu rengine özel ilgisi bulunan kimselerin evini baştan aşağıya bu renkte boyadığını kolaylıkla söylemek mümkündür.

Gül kurusunun yalnızca ev tasarımı ve dekorasyonu için kullanıldığı söylemek yanlış olur. Ev dekorasyonunun yanı sıra ofislerde, eğlence merkezlerinde ve avmlerde de bu renklerin kullanıldığını söylemek mümkündür. Özellikle eğlence mekanlarının vazgeçilmez renklerini başında gül kurusu rengi çok sık kullanılmaktadır. Ayrıca iş hayatında çalışmış olduğunuz ofisin duvarlarını, dekorlarını ve çalışma malzemelerini (masa, sandalye gibi) için de gül kurusu rengi tercih edilmektedir. Bunun temel sebebi ise çalışanların içinin açılması ve işine daha konsantre olması için özellikle yapılan bir durumdur. Yani bu rengin ofislerde kullanılması durumu kasıtlı olarak tercih edilen bir durumdur.

Gül Kurusu Renginin İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Gül kurusu renginin gerek canlılığı gerekse ferahlatıcı etkisinin bulunması nedeni ile insanların arasında çok farklı konumu bulunduğunu söylememiz mümkündür. Bunun yanı sıra bu rengin insanın içini açan, gönlünü ferahlatan ve psikolojisini olumlu yönde etkileyen özelliği bulunmaktadır. Bilim insanlarının renkler üzerindeki yapmış olduğu çalışmalar neticesinde gül kurusu rengi için insanlar için farklı yeri olduğunu belirttiler. Gül kurusu rengi insanlar arasında canlılık, hayat enerjisi ve yaşama sevinci gibi oldukça önemli yanı bulunduğu tespit edilmiştir. Bu sebepten ötürü birçok psikolojik rahatsızlığı bulunan kimseler için açık rengi bulunan renklerin tercih edildiği bilinmektedir. Bu renklerden birisinin de gül kurusu rengi olduğu tespit edilmiştir.

]]>
Saç Gülü https://www.gul.gen.tr/sac-gulu.html Sat, 17 Nov 2018 04:40:22 +0000 Saç gülü, saç dönmesi olarak da bilinmektedir. Genel olarak gözlemlendiğinde saç gülü ile erkeklerde daha fazla karşılaşıldığı bilinmektedir. Özellikle erkeklerde bulunan saç gülü doğuştan oluşan bir durumdur. Doğan ç Saç gülü, saç dönmesi olarak da bilinmektedir. Genel olarak gözlemlendiğinde saç gülü ile erkeklerde daha fazla karşılaşıldığı bilinmektedir. Özellikle erkeklerde bulunan saç gülü doğuştan oluşan bir durumdur. Doğan çocuğun kafa bölgesinde saç gülü doğuştan vardır sonradan oluşmaz. Örneğin 2-3 yaşındaki çocuğun saçında saç gülü oluşmaz yada 10 yaşındaki çocuğun saçında doğum dışında saç gülü oluşumuna rastlanmaz. Kısaca saçında saç gülü olanlar saç gülü var olarak doğar sonra kişinin saçında oluşmaz. Üstelik saç gülü kimi zaman kişinin saçında birden çok yerde olabilir. Saç gülünden rahatsız olan kişilerin ilk çare olarak başvurdukları saçları kazıtma ve tamamen bitirme gibi yöntemlerle kişiler çare aramaktadır. Fakat bu çareler etkili çareler değildir. Bu metodlar saç gülünü yok edecek metodlar değildir. 

Saç gülünü yok etmek çok zordur fakat imkansız değildir. Fakat saç kazıtma saç gülü yok etmek için doğru bir yöntem değildir. Saç köklerinden saçlar çıkınca kişi yine saç gülünün orada var olduğunu görecektir. Saçtaki gül saçın sonradan çıkışıyla oluşan bir problem değildir doğuştan olan bir problemdir. Çocuk henüz anne karnında iken kıl köklerinin ters oluşması yada kıl kökleri oluşurken farklı problemlerle karşılaşılması sebep olmuş olabilir fakat saç gülünde en büyük etken genetik olmasıdır. Anne karnındaki bebeğin ailesinden birinde saç gülü var ise çocukta da saç gülü oluşması muhtemeldir. Anne karnındaki bebek erkek ise bu ihtimaller biraz daha yükselir. Aslında saç gülü kız çocuklarında da bulunur fakat saçları erkek çocukları kadar kısa kesilmediği için görülmemektedir. Kız bebekler 2-3 yaşına geldiğinde saç gülü çok derin değil ise saçların uzaması ile birlikte artık görülmez. Saç gülü saçın ters kıvrılarak çıkmasına neden olur ve genellikle kafatasının ön tarafında yer alır. Kimi zaman kişinin defalarca saç kazıtması ile bir oranda düzelmeler yaşanabilir kimi zaman saçın tam tersine saç alıştırılmaya çalışılarak saç gülü bulunan bölge kapatılmaya çalışılır.

Saç GülüSaç gülünün yok olması için uygulanan unsurlardan bazıları:
 • Saç gülü olan bölgeye saç ektirmek
 • Uzmanlar tarafından uygulanacak küçük operasyonlarla saç gülünü yok edebilirsiniz
 • Saç gülü hafif bir belirti halinde ise saçı tan tersine doğru alıştırmak 
]]>
Gül Suyunun Saça Faydaları https://www.gul.gen.tr/gul-suyunun-saca-faydalari.html Sat, 17 Nov 2018 05:02:59 +0000 Gül Suyunun Saça Faydaları; Göründüğünden daha bakımlı sağlıklı, canlı saçlara sahip olmakiçin bitkisel yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerin tercih edilmesindeki en önemli etken yapılan ve uygulanan yöntemlerin yan et Gül Suyunun Saça Faydaları; Göründüğünden daha bakımlı sağlıklı, canlı saçlara sahip olmakiçin bitkisel yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerin tercih edilmesindeki en önemli etken yapılan ve uygulanan yöntemlerin yan etkilerinin bulunmamasıdır. İkinci temel işlevi ile kullanımının çok basit olması. Gül suyu da saçlar üzerinde yapıcı onarıcı etkileri bulunan bitkisel yöntemdir.  Gül suyu konsantreleriyle elde edilen bitkisel ürünlerin belirli aralıklar ile kullanılarak bakımlı saçlar elde etmek mümkündür. Biz burada saçlar üzerinde gül suyunun etkisini tartışacağız. 

Gülsuyunun saçlarımızda görülen en belirgin etkisi bakımından ilk sırada besleyici etkisi vardır. Çeşitli karışımlar ile uygulandığında veya direk uygulamalarda saçların beslenmesini sağlar, yardımcı etkisi vardır. Günlük kullanıma uygun görülen bitkisel ürünler arasında da yer alan gül suyu, özellikle bakımsız saçlarındaki görüntüyü gideremeyen kadınların gül suyu kullanması halinde daha bakımlı saçlara kavuştuğu gözlenmiştir. Eklemek gereken bir başka hususta kepek derdine son vermesidir. Kepeklenme problemi yaşayan kişilerin gül suyu kullanmaları ile mevcut kepekleri giderildiği belirtilmektedir. bu sorunu yaşayanların gül suyu kullanarak kepekleri ortadan kaldırması mümkündür. Bunun yanı sıra bazı bitkisel karışımların içine gülsuyu eklenerek oluşturulan merhemler de kepeklenmenin önünü kapatır.

Saçların yanı sıra cilt bakımında da etkili bir bitkisel ürün olan gül suyu başta sivilceler olmak üzere, ağız yaralarına ve vücutta oluşan çatlaklara sürüldüğünde tedavi edici etkileri görülmektedir. Makyaj yapan kişiler için makyaj temizleme amacıyla özellikle çok kullanılan bir durumdur.

Gül Suyunun Saça Faydaları 

 • Saçlarınız için bakım malzemesi hazırladığınız saç bakım maskelerine gül suyundan ilave edilmesi saçlarınızın kırılarak kopmalarına karşı bir direnç gösterir.
 • Saç dipleri gül suyu ile beslendiğinde saçlarınızdaki canlılık artar ve gürleşir
 • Parlaklığını, canlılığını yitirmiş saçlara gül suyu sürülmesi canlılığı geri getirir.
 • Saç derisindeki kan akışını düzenleyen gül suyu ayrıca saç köklerini de besleyerük onları güçlendirir. Nemlendirici özelliğinin bulunması bir çok saç bakım ürününün içinde kullanılmasını sağlamıştır.
 • Saçlarınız için kullandığınız şampuanların arasında bir kaç damla gül suyu ilave etmeniz çok faydalıdır. Nitekim doğal nemlendirici etkisi ile saçların sağlıklı gelişimini de sağlar.
 • Saç deriniz için bir diğer önemli uygulama gliserin ile badem yağını gül suyu ile karıştırarak yapılan karışımdır. Bu karışım saç diplerine sürülerek masaj yapılırsa çok faydalıdır.Gül suyunu, gliserin veya badem yağı ile karıştırıp, saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Bu uygulama saç deriniz için yararlıdır.
 • Gül suyu etkisiyle saça uygulama yapıldıktan sonra kan akış hızında da artış olmaktadır. kan akış hızının artmasıyla saç telleri daha sağlıklı uzan ve doğal yöntemlerle beslenmiş olur.
 • Özellikle hala çözüm üretilemeyen saç dökülmelerini engellediği değerlendirilen gül suyunun saç köklerine yaptığı güçlendirme etkisi ile dökülmeyi azalttığı görülmektedir.
 • Saçların gelişimindeki olumlu etkiler şampuanlara katılan gül suyunun etkisi ile sağlanır. Bu sayede saçlarınız mikroplardan arınır. 
 • Yaşamın verdiği yorucu zamanların etkileri yüzümüzde ve saçlarınızda çok net ortaya çıkar. Bunun bir örneği de saçlarımızda oluşan toz kalıntılarıdır. Gül suyu kullanımı ile bu toz kalıntıları ve duman gibi kokulardan arındırılması kolaylaşır. Doğal yapısı ile saçları temizleyen gül suyu içeriğinden oluşan temizleyiciler kaliteli bir arındırıcıdır.
 • Saçlara faydalı etkileri bilinen diğer bitkisel yağlarla gül suyu karıştırılıp kullanıldığında saçların kalitesini inanılmaz derecede artırarak kopmaları ve kırıkları sonlandırır. Saç yapısını onarıcı etkisi de katıldığında kırılmaların önüne geçer. 
Gül Suyunun Saça Faydaları
Gül Suyunun Faydaları https://www.gul.gen.tr/gul-suyunun-faydalari.html Sat, 17 Nov 2018 21:16:41 +0000 Gül Suyunun faydaları, Gül rosaceae familyasından gelen çok sevilen hoş kokulu bir bitkidir. Sevgililer, evli çiftler yıl dönümlerinde özel günlerde gül alırlar. Gül hediye amaçlı kullanımının dışında birde; gül Gül Suyunun faydaları, Gül rosaceae familyasından gelen çok sevilen hoş kokulu bir bitkidir. Sevgililer, evli çiftler yıl dönümlerinde özel günlerde gül alırlar. Gül hediye amaçlı kullanımının dışında birde; gül suyu, gül kremi, gül esanslı parfümler de bir çok kişi tarafından tercih edilir. Gül suyunun sağlık açısından birçok faydası vardır. Gül suyundan çoğunlukla cilt bakımı yapılıp cildimize güzellik katar. Gül suyu taze gül yapraklarının damıtılmasıyla elde edilir. Gül suyu hem antibakteriyel hemde antiseptik özelliklerde olması sebebiyle pek çok kozmetik ürünlerinde ve bakım ürünlerinde tercih edilir. Gül suyunun faydaları saymakla bitmez.  

Gül Suyunun Faydaları

 • Gül suyu ciltteki kızarıklıkları alır.
 • Gül suyu iltihap gidericidir.
 • Cilde parlaklık verir.
 • Rahatlatır, stresi azaltır, moral verir.
 • Sivilcelerin kurutulmasında kolaylık sağlar. 
 • Cildin ph dengesini düzenler.  
 • Ciltte çok iyi bir tonik etkisi vardır. 
 • Antibakteriyel ve antiseptik özelliği vardır. 
 • Yorgun zihni rahatlatır. 
 • Mide rahatsızlıklarına birebirdir.
 • Kalp hastalıklarını engellemeye yardımcıdır. 
 • Gül suyunu boğaz hastalıklarına karşı gargara olarak da kullanılabilir. 
 • Nefesi ferahlatır, ağız kokusunu önler. 
 • Vücudun herhangi bir yerinde kızarıklık ve şişmelere karşı etkili olur.  
 • Ev kokusu olarak da tercih edilir.  
 • Deri enfeksiyonlarını engeller.
 • Akne ve siyah noktaların oluşmasını engeller. 
 • Göz altı morluklarını ve yağ bezelerinin oluşmaması için göz altları gül suyu ile silinmelidir.
 • Ciltte kullanıldığında cilde hoş bir koku verir.
 • Güneş, rüzgar ve soğuklara karşıda kullanılabilir.
 • Erkekler tIraş sonrasında yüzlerini gül suyu ile silebilirler.
 • Cildin kırışma süresini azaltır.
 • Selülitleri yok eder.
 • Güneş yanıklarında cildi rahatlatmak içinde kullanılır.
 • Ciltte biriken yağları temizler.
 • Gül suyunun kokusu dikkatinizi toplamaya yardımcı olur.
 • Saçınızın uzaması ve güçlenmesini sağlar. Bunun için şampuanınıza birkaç damla damlatmanız size yardımcı olacaktır.

Gül Suyunun Faydaları Not: İlaçlarla tedavi görüp de gül suyunu tıbbi amaçlı kullanmak isterseniz içerek tüketmeden önce kesinlikle doktorunuza sormanızı rica ediyoruz.

]]>
Sarmaşık Gül Fidanı https://www.gul.gen.tr/sarmasik-gul-fidani.html Sun, 18 Nov 2018 21:15:50 +0000 Sarmaşık gül fidanı, Sarmaşık gül fidanı ülkemizde görsellik olarak bahçelerde en çok tercih edilen gül çeşitlerindendir. Sarmaşık gül fidanı ekiminde göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör sarmaşık gül Sarmaşık gül fidanı, Sarmaşık gül fidanı ülkemizde görsellik olarak bahçelerde en çok tercih edilen gül çeşitlerindendir. Sarmaşık gül fidanı ekiminde göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör sarmaşık gül fidanının dikim yerini ve toprağını beğenmesidir. Gösterilen gerekli ilgi ve özen ile sarmaşık gül fidanı bir kaç yıl içerisinde eşsiz görselliğini sergileyecektir. Her türlü çit yada duvarı sararak kapatan sarmaşık gül muhteşem bir görünüme sahiptir. Sarmaşık gül fidanı çeşitlerinden bazıları kokulu bazıları ise kokusuzdur. Kış mevsimi haricinde diğer mevsimlerde kendini gösteren sarmaşık gülleri yedi veren adı ile de bilinmektedir. Sarmaşık gül fidanı dikim zamanı ekim ayıdır. Kış aylarının fazlasıyla etkili olduğu bölgelerde ise, iklim şartları göz önünde bulundurularak mart veya nisan aylarında dikim yapılması önerilmektedir. Sarmaşık gül fidanı ekildiği yıl çiçek açmayabilir fakat mart ve nisan ayında ekilmesinden dolayı donma tehlikesi de geçirmezler. Eşsiz güzelliğe sahip olan sarmaşık gülleri genellikle dış mekan dekorasyonların da tercih edilmektedir. Sarmaşık gülleri rosales takımının rosa cinsi içerisinde yer almaktadır. Sarmaşık gülleri çiçeklerin kraliçesi unvanı taşımaktadır. Ekildikleri bölgeyi eşsiz çiçeklerle güzelleştirmeleri kişilerin balkon ve teraslarında da tercih etmesine sebeptir. Sarmaşık gül fidanı büyüyüp geliştikçe aşağı doğru sarkmaktadır ve tüm insanları güzelliğiyle cezbetmektedir. Apartman bahçelerinde, kişisel balkonlarda, teraslarda, site içlerinde sıkça tercih edilmektedir. Sarmaşık gülleri bulundukları ortamda lavanta, diğer gül çeşitleri ve bitkileri istemektedir. Gözlemlenen şudur ki sarmaşık gül fidanları yanında başka bitkiler var iken çok daha çabuk serpilip daha hızlı büyümektedir. Sarmaşık gülleri kişiden bakım ve ilgi ister. Sarmaşık gülleri ile ilgilenen ilgili çok fazla su vermemelidir, çok susuz bırakmamalıdır, budanma zamanı geldiğinde ise bilinçli bir budanma ile gül ağacını budama yapmalıdır. 

Sarmaşık güllerinin en çok çiçek verdiği aylar mayıs ve haziran ayıdır.fakat yine diğer aylarda da ara ara çiçeklerini açmaktadır. Sarmaşık güllerinin tüm türleri don yapmayan, çok kar yağmayan, soğuk iklimi olmayan, sık kırağı oluşmayan ve ısı olarak yüksek olan iklimlerde yetişirler. Güneş, ılık hava, yumuşak iklim, ara ara bulutlu ve hafif yağışlı iklimlerde serpilip ev boylarını geçkin bir büyüklüğe ulaşabilirler. Bilinmesi gereken bir unsurda sarmaşık güllerinin kırmızı toprakta daha mutlu olmasıdır ve yerini sevmesidir. Bunun sebebi kırmızı toprakta bulunan demir oranının fazla olmasıdır. Sarmaşık gülleri kırmızı toprak ve gübre ile yetiştirildiğinde güllerin rengi, kokusu ve bitkinin vermiş olduğu çiçek sayısı olumlu yönde etkilenir ve sarmaşık gülü yerinden, bakımından ve ikliminden memnun olduğunu bu yönde göstermektedir.

Sarmaşık Gül FidanıSarmaşık gül fidanı dikiminde bilinmesi gerekenler:
 • Yumuşak ve kuru bir havada dikim yapılması sarmaşık gül fidanının canlanabilmesi için önemli bir unsurdur.
 • Ekim yerinde başka güllerin ve çiçeklerin bulunması sarmaşık gül fidanının çabuk gelişmesine ve büyümesine neden olur.
 • Sarmaşık gül fidanı ilk bahar aylarında yani mart-nisan yada sonbaharda yani eylül ekim aylarında ekim yapılmalıdır.
 • Sarmaşık gül fidanı yetiştirmek istediğiniz bölümde daha önceden bir gül yetişmiş ise o toprağı değiştirmelisiniz
 • Sarmaşık gül fidanı ekerken toprağı en az 60 cm derinliğine ulaşana kadar yumuşatılması gerekmektedir.
 • Sarmaşık gül fidanı ithal değil ise 12 saat suda bekletilmelidir.
 • Sarmaşık gül fidanı dikim toprağı verimli yumuşak bir zemine sahip olmalıdır.
 • Sarmaşık gül fidanının su oranı iyi ayarlanmalıdır.
 • Sarmaşık gül fidanı dikiminden sonra ilk bahar aylarında besleyici maddeler ile beslenmelidir.
 • Sarmaşık gül fidanının dibine bir miktar gübre koyulmalıdır.
 • Gül Fidanı Yetiştirme https://www.gul.gen.tr/gul-fidani-yetistirme.html Sun, 18 Nov 2018 23:49:01 +0000 Gül fidanı yetiştirme, bilindiği üzere Mayıs-Haziran ayları arasında pembe, beyazımsı, sarı, kırmızı renkli çiçekler açan, güzel kokulu, baķımı kolay, uzun ömürlü, çalımsı ve dikenli ekonomik bir bitkidir. H Gül fidanı yetiştirme, bilindiği üzere Mayıs-Haziran ayları arasında pembe, beyazımsı, sarı, kırmızı renkli çiçekler açan, güzel kokulu, baķımı kolay, uzun ömürlü, çalımsı ve dikenli ekonomik bir bitkidir. Herkes gül fidanı büyütebilir ancak fidanın dikileceği çevreye ve toprağa en uygun türü seçmekte fayda olduğu bilinmelidir. Gül hemen hemen dünyanın her yanında yetiştirilse de en çok ılıman iklimi sever. Gülün çok çeşitli toprakta, çeşitli sıcaklıktaki bölgelerde yetişebilmesi, ayrıca yetişme şartlarına, emeklerine karşı nankörlük etmemesi binlerce gül çeşidinin meydana gelmesine yol açmıştır. Gül fidanı, killi-silisli toprakta iyi yetişir. Bol ışık isteyen, ısı derecesi yüksek olan, çok don yapmayan, çiçek zamanında çiğ yapan yerlerden hoşlanır. Ayrıca gülleri hakim rüzgar yönüne ve güneşli bir yere dikerek hoş kokularından daha çok yaralanabilirsiniz. 

Gül Fidanı Dikimi

İlk olarak dikim yapacağınız yer, suyu iyi süzdürülmelidir. Güller ıslak yeri sevmez. Gül dikmeden önce dikilecek yere iki hafta önceden 40-50 cm derinliğinde çukur açılmalıdır. Açtığınız çukura dikim yapacağınız fidanın kökleri sığmalıdır.
Hazırladığınız mineral gübre karışımı ve gül fidanı toprağı açtığınız çukura yerleştirin. Fidanın kök uçları ve dallarını budamayı unutmayınız.
Dikeceğiniz fidanın kolay tutmasını sağlamak için killi toprak, taze gübre ve sudan oluşan karışımın içine batırınız. Yapraklı fidanları ise köklerin uyanması ve toprağın ıslanması için suda bekletin. Fidanın aşı noktası toprak içinde kalacak şekilde yerleştirin. Köklerin toprağı tutmasını kolaylaştırmak için toprağı bastırarak sıkıştırın ve bol su verin.

Gül Fidanı YetiştirmeGül Fidanı Budama

Gül fidanı yetiştirmede budamanın da büyük bir etkisi vardır. Güllerin budanması kolay fakat teknik isteyen bir iştir. Gelişi güzel budama gülün ömrünü kısaltır. Budamayla güllerin iyi kalitede çiçek verimi sağlanır. Ölü, zayıf olan dallar kesilmelidir. Geçmeye başlayan kuru çiçekler koparılıp temizlenmelidir. Böylece kalan çiçeklerin kuvvetli olması sağlanır.
]]> Siyah Gül Fidanı https://www.gul.gen.tr/siyah-gul-fidani.html Mon, 19 Nov 2018 12:37:47 +0000 Siyah gül fidanı, görsel olarak enterasan bir gül şekli olan siyah gül fidanı oluştuktan sonra ortaya çıkan ilginç rengi ile ilgi çekiyor. Çok kıymetli olan siyah gül fidanı ise her yerde bulunmamaktadır. Doğal Siyah gül fidanı, görsel olarak enterasan bir gül şekli olan siyah gül fidanı oluştuktan sonra ortaya çıkan ilginç rengi ile ilgi çekiyor. Çok kıymetli olan siyah gül fidanı ise her yerde bulunmamaktadır. Doğal olarak yetişen bu güller sadece Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde yetişmektedir. Fiyat olarak ta siyah gül fidanı oldukça yüksek bir fiyattır. Yurt dışına ithal edilen siyah güller sera altında  büyütülmesi oldukça olası bir durumdur. Genel olarak sıradan renkli olan güller ise satış olarak oldukça uygun fiyatta iken siyah gül satışı çok pahalıdır. Bu durumda ise siyah gül satın alacak kişinin maddi olarak durumunun iyi olması gerekir. 

Sıradan güllerle kıyaslanırsa, normal olan güllerin ömrü 2-3 hafta iken siyah gülün ömrü ise yaklaşık 2-3 yıl arasıdır. Siyah gül fidanı bütün uğraştan sonra ortaya çıkan görüntü ise oldukça büyüleyicidir. Siyah gül alımı yapılırken isteğe göre bir süsleme aranjman istenilir ise fiyat olarak daha yükseltilir. Siyah gül iyi bakılma koşulu ile ömrünü uzatma yaklaşık 2-3 yılsa, ilgiyle bakım yapılırsa alıcısı tarafından oldukça karlı bir durumdur. Ömrü ise ilgiyle bakıldığı taktirde 5 yıla kadar uzanabiliyor. Günümüzde olan seracılar ise siyah gül fidanı için bu ülkede yetiştirilmediğini belirtiyorlar. Mevsim olarak sonbahar ve ilkbahar aylarında yetişen siyah güller, boy olarak uzaması yaklaşık 5-7 santimetre olan siyah güller bu özellikleri ile ilgi çekmeyi başarmış olan güllerdir.

Siyah Gül FidanıSiyah gül fidanı nasıl ekilir: siyah gül fidanı tohumu bahçe veya saksı içine ekilerek toprağını bol konularak sulanarak ekilir. Siyah gül fidanı bulunduğu ve ekildiği yerleri değiştirilmemelidir. Aksi taktirde siyah güller yerine koyu bordo şeklinde açabilirler. Oldukça nazik olan güller ise fidanı normal gül fidanına göre geç gelişmektedir. Büyümeye başlayınca oldukça çoğalırlar. Siyah gül fidanları açmaya başladığında görenleri hayrete düşürmeyi başaran güllerdir. Siyah gül fidanı ise yetişmeye başlanıldığında ise düzenli olarak budanmasından sonra aşıları yapılmalıdır. Oldukça ilgi isteyen siyah güller normal gül fidanına göre daha zahmetlidir. Görsel olarak siyah gülleri akşam karanlığında göremezsiniz. Gündüz ise görülmeye değer eşsiz güzellikteler.
]]>
Gül Suyunun Yüze Faydaları https://www.gul.gen.tr/gul-suyunun-yuze-faydalari.html Mon, 19 Nov 2018 18:29:03 +0000 Gül suyunun yüze faydaları  saymakla bitmez. Yüzlerce taze güllerin damıtılması ile elde edilen gül suyu yüz için mucizevi etkiler içeren doğal bir kaynaktır. Bu yüzden annelerimizin hatta anneannelerimizin dolabında bulunan k Gül suyunun yüze faydaları  saymakla bitmez. Yüzlerce taze güllerin damıtılması ile elde edilen gül suyu yüz için mucizevi etkiler içeren doğal bir kaynaktır. Bu yüzden annelerimizin hatta anneannelerimizin dolabında bulunan kuşaktan kuşağa aktarılan güzellik sırrıdır gül suyu.  

Gül Suyunun Yüze FaydalarıGelelim gül suyunun yüze faydaları nelerdir, bunları açıklayalım;
 • Yüzünüzde birikmiş olan bakterilerin meydana getirdiği sivilce, siyah nokta gibi ciltte birikmiş kalıntıları temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca iltihaplı sivilceleri giderici özelliği vardır. Sivilceleri kurutur. Düzenli olarak kullanmaya devam ederseniz sivilce sıkıntılarınızdan kurtulduğunuzu göreceksiniz.
 • Temizleyici özelliğe sahip gül suyu gün içerisinde yüzünüzün üst tabakasında birikmiş olan yağı ve kiri bir pamuk yardımıyla temizlemenizi sağlayacaktır. Sadece cildinizi derinlemesine temizlemekle kalmaz aynı zamanda yüzünüzde rahatlık hissini oluşturur.  Tıkanan gözenekleri açar.
 • Yüze uygulanan gül suyu stresi alır yüzünüzü ferahlatır ve kişiye moral verir.
 • Her gün yüzünüzü gül suyu ile temizlemeye devam ederseniz yüzünüzdeki lekelerin zamanla azaldığını kaybolmaya başladığını göreceksiniz. Yüzde oluşan kızarıkları önlemeye yardımcıdır ayrıca kozmetik ürünlerini kullanımdan kaynaklanan yüzdeki kızarıklık sorunlarını gül suyunda yaşamazsınız. Güneş yanıklarına karşı da kullanılabilir. Cilde mat bir görünüm verir.
 • İstenmeyen göz altı morluklarını gül suyu ile temizlemek, göz altında meydana gelmiş yağ bezeleri, yorgunluk belirtileri ve morlukların giderilmesine yardımcı olur
 • Yüzünüzün yeteri kadar nemlendirmek istediğiniz durumlarda gül suyu oldukça etkili bir nemlendirici olabilir Bunun için gül suyundan tam yararlanmak istiyorsanız doğal olan gül suları kullanmalı ve içinde esans bulunanlardan özellikle kaçınmalısınız. Kuru ciltler için gül suyu gerçekten iyi bir bakım ürünüdür. Ancak cildi temizlese ve nemlendirse de yine de nemlendirici özellikli bir krem uygulamanız tavsiye edilir. Çünkü güneşe uzun süre maruz kalan yüzünüzde kuruma oluşturabilmektedir.
 • Gül suyu yağlı ciltler için de mucizedir özellikle gül suyunu pudra ile karıştırarak haftada iki kez yüzünüze maske olarak uygulayabilirsiniz böylece yağlı cildinizin yağlı görünümünü ortadan kaldırmanız mümkün Ayrıca gül suyu ile temizleyerek de yağlı yüz görünümünden kurtulmak mümkün.
 • Doğal bir makyaj temizleyicidir. Yüzünüzdeki makyajı temizlemek için bir pamuğun üzerine dökülen gül suyu işinizi görecektir. Kimyasal tonikler yerine doğal ve mucizevi etkileri olan  gül suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz.
 • Eğer gül suyunu buzdolabında saklayıp yüzünüze soğuk soğuk uygularsanız, aynı zamanda yüzünüzün kan dolaşımını da hızlandırmış olursunuz. Bu sayede gül suyu ile nemlenen yüzünüz, doğal ve canlı bir görünümüne kavuşur.
 • Gül suyu ayrıca erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Yüzünüzde oluşan elastikiyet kaybını ve yaşlanmaya bağlı kırışıklıkları azaltır. Gerçekten kırıklıklar için bir nimet olan bu ürün aynı zamanda yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller.
 • Gün içerisinde maruz kalınan hava kirliliği, ağır cilt bakım ürünleri ve UV ışınlarının yüzümüze verdiği zararları onarmaya yardımcıdır.
]]>
Gül Fidanı https://www.gul.gen.tr/gul-fidani.html Tue, 20 Nov 2018 18:00:15 +0000 Gül fidanı; bahçe düzenlemesinde kullanılabilecek gül fidanı çeşitleri vardır. Gül fidanı, uzun ömürlü, bakımı kolay, dayanıklı ve aylarca çiçek verdiği için ekonomik bir bitkidir. Herkes gül fidanı yetiştirebilir, y Gül fidanı; bahçe düzenlemesinde kullanılabilecek gül fidanı çeşitleri vardır. Gül fidanı, uzun ömürlü, bakımı kolay, dayanıklı ve aylarca çiçek verdiği için ekonomik bir bitkidir. Herkes gül fidanı yetiştirebilir, yeter ki çevreye uygun tür seçilsin. Gül fidanı türlerinden bazıları; çalı gülleri, peyzaj gülleri, baston gülleri, tırmanıcı güllerdir.

En çok satılan gül fidanı türü, yedi veren gülleridir. Normal çiçekleme mevsiminden sonra da çiçek açmaya devam eder. Ekim'den Mart ayına kadar bulunabilen dikime hazır fidanlar kökleri torf toprağına sarılı bir şekilde satılmaktadır. Bunlar 3 şekilde satılmaktadır.
 • Genel türler: Küçük plastik kaplarda satılır.
 • Fide lotları: Naylon poşete sarılmış olarak satılır.
 • Sertifikalı türler: 2 litrelik saksılarda satılmaktadır.
Yapraklı fidanlar Nisan'dan Ekim'e kadar bulunabilirler. Bunlar yapraklı veya çiçekli olarak satılmak üzere yetiştirilirler. Bu tür fidanlar köklendirilmiş olduğu için dikimi kolaydır. Gül fidanlarında güneş alan veya bazı türler için gölgelik bir seçilmesi gerekir. Her tip toprağa uyum sağlayabilirler. Eğer eski gülün yerine dikim yapılacaksa, yeni fidanın tutması için 40-50 cm. derinliğe kadar olan toprağın tamamen değiştirilmesi gerekir. Güllerin çoğu kokuludur. Rüzgar yönüne göre dikerek kokularından daha çok  istifade edilebilir.

Gül fidanı bakımı:

Gül fidanlarının bakımı kolaydır. Belirli kurallara uyulduğunda güllerden yıllarca istifade edilebilir. Çiçek açma mevsiminde, gül fidanını dibinden ve yaprakları ıslatmadan sulanması gerekir. Güller için özel üretilen gübrelerden kullanılması daha uygundur. Bu şekilde daha verimli ve kaliteli çiçek elde edilir. Hastalık riskini azaltmak ve çiçeklenmeyi teşvik etmek için sağlıksız veya ölü çiçeklerin düzenli olarak budanması gerekir.

Bitkinin çiçeklenmesini teşvik amacıyla budama yapılır. Gül fidanının dibine yakın yerler budama sırasında fazla seyreltilmemelidir. Budama zamanı Mart ayının sonuna doğru, don mevsimi bittikten sonra yapılır. 

Her gül türleri için uygun olan budama etapları şu şekildedir:  
 • Bitkinin dışına doğru gelişen, birbirine yakın çaptaki güçlü olan ince dalları bırakın.
 • Diğer dallara sürtünen ince dalları ve zayıf, ölü olanları budayın.
 • Dışa doğru bakan bir tomurcuğun bir kaç milimetre üstünden ve filizlenme yönünde eğim verilerek budanır.
Gül FidanıGül fidanı hastalıklara karşı koruma ve tedavisi:

Güller, böceklere ve hastalıklara karşı oldukça dayanıklı bir bitki türüdür. Tedaviye başlarken hastalıklı dallar kesilir. Hastalıklardan en iyi korunma yöntemi mevsim başında, güller için üretilen mantar ilaçlarından uygulanmasıdır. İlk hastalık belirtileri görülür görülmez de ilacın tekrarlanması gerekir. Çiçek bitleri ilkbaharda ortaya çıkarlar. Önlem olarak ilkbahar başında güller için özel üretilen çiçek biti ilacı veya böcek ilacı ile güller ilaçlanır. Derinlemesine bakım için, üç hafta aralıklarla ilaçlama yapılmalıdır.
]]>
Gül Suyunun Cilde Faydaları https://www.gul.gen.tr/gul-suyunun-cilde-faydalari.html Wed, 21 Nov 2018 10:41:13 +0000 Gül suyunun cilde faydaları, antik zamandan bu yana gül suyu, güzel kokusu ile en eski kişisel bakım ürünlerinden biri olmuştur. Çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde tercih edilen gül kokusu hoş kokusu ve tedavi edici Gül suyunun cilde faydaları, antik zamandan bu yana gül suyu, güzel kokusu ile en eski kişisel bakım ürünlerinden biri olmuştur. Çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde tercih edilen gül kokusu hoş kokusu ve tedavi edici özelliği ile kozmetik ürünlerin içerisinde tercih edilmektedir. Gülsuyu sade olarak kullanabileceğiniz gibi bazı bakım maske ve kürlerinin içerisine de dahil edip kullanabilirsiniz. Cildi nemlendirmek için ideal bir tercih olan gül suyunu tonik olarak da tercih edebilirsiniz.

Gül suyunun cilde faydaları

Cilt kızarıklığı: Gül suyu iltihap önleyici ve kaşıntıyı giderici özelliği olduğu için mantar ve egzama gibi cilt hastalıklarının verdiği semptomları azaltmak adına kullanılabilir. Bu hastalıklar vermiş olduğu kaşıntı ve ciltte renk değişimi durumuna iyi gelen gül suyunu pamuğa sürüp direk olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Sivilce ve akne: Özellikle ergenlik döneminde daha sık görülen bu sorunlar kişilerde bazı değişimlere yol açmaktadır. Alın ev yanak kısmında çıkan sivilceler hem acı verip hem de bölgede gözle görülen iltihaplı sivilcelere oluşmaktadır. Her gece yatmadan önce cildin gül suyu ile temizlenmesi sivilce çıkma olasılığını en aza indirecektir. Aynı zamanda bölgede eğer sivilce izleri var ise bunların iyileşmesini de sağlayacaktır.

Kuru ciltler: Cilt kuruluğu, zamanla ciltte pullanma ve döküntü gibi sorunlara yol açmaktadır. Ancak cildin her gün sabah ve akşam gül suyu ile temizlenmesi kuruluk hissini giderecektir. Aynı zamanda gül suyunun içerisinde bulunan esansiyel koku cildin ferahlamasını sağlayacaktır. Ancak cildin olumlu etki alabilmesi için organik dediğimiz saf gül suyu tercih edilmelidir.

Cilt temizliği: Cilt gözeneklerin de bulunan kir ve yağ cildin mat görünmesine neden olmaktadır. Cilt gözeneğinde bulunan bakteriler eğer zamanla temizlenmez ise ciltte bazı sivilce oluşumuna yol açabilir bu gibi sorunların oluşmaması için mutlaka cildin temizliğine dikkat etmek ve gül suyunu tercih etmek gerekebilir.

Gül suyu cilt için nasıl kullanılır

 • Gül suyunu cildin temizliği için tercih edecekseniz eğer pamuğun üzerine birkaç damla gül suyu damlatıp cildinizi bu pamuk ile temizleyebilirsiniz.
 • Yaz mevsiminde görülen cilt yanığını geçirmek için güneş kreminizin içerisine gül suyu ilavesi yapabilirsiniz.
 • Tek başına gül suyunu her gün sabah ve akşam yüzünüzü temizliği için tercih edebilirsiniz.
 • Cildinizde güneş yağı var ise bunu iyileştirmek için 2 yemek kaşığı domates suyu ile gül suyunu karıştırıp cildinize sürebilirsiniz.
 • Cildin nemlenmesi için gül suyu ve badem yağını karıştırıp cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Gül Suyunun Cilde Faydaları

Gül suyunun cilde diğer faydaları

 • Cildin PH dengesini korumaya yardımcı olur.
 • Gözlerde bulunan şişliği önlemek ve olası şişlik problemini indirmek için kullanılabilir.
 • UV ışınlarının cilde vermiş oldu hasarı gidermek için kullanılabilir.
 • Güneş yanığından dolayı oluşan ağrı ve sızının dinmesini sağlar.
 • Erken yaşlanma belirtisi olan ince çizgi ve kırışıklık sorunlarının belirtilerini hafifletir.
 • Göz altında bulunan koyu renklerin azalmasını sağlar.

]]>
Kırmızı Gül https://www.gul.gen.tr/kirmizi-gul.html Wed, 21 Nov 2018 16:07:54 +0000 Kırmızı gül, aşk, sevgi ifade eder. Sevdiğiniz için sevdiğinizi söylemek için en anlamlı en uygun çiçek kırmızı güldür. Kırmızı gül diğer güllerden çok daha farklı ve derin anlam taşır. Kırmızı gül sanat es Kırmızı gül, aşk, sevgi ifade eder. Sevdiğiniz için sevdiğinizi söylemek için en anlamlı en uygun çiçek kırmızı güldür. Kırmızı gül diğer güllerden çok daha farklı ve derin anlam taşır. Kırmızı gül sanat eserlerinde, klasik resimler gibi şeylerde kullanarak güzel anlamlar taşır. Kırmızı gül günümüzde de modern hale gelmiştir. Kırmızı gül aşkın sembolüdür ve en çok bu yönüyle tanınır. Kırmızı gülün rengi derin duygular içerir. Kırmızı gül aşkın ve sadakatin simgesi olarak bilinir. İnsanlar duygularını çiçek vererek belli eder ama en çok kırmızı gül vererek belli etmektedir. Hiçbir çiçek kırmızı gül gibi duygularını ifade edemez. 

Kırmızı gül goncası masum ve sevgi dolu bir aşkı ifade eder. Karşınızdaki kişiye tek bir tane gül vermek seni seviyorum anlamı katar. Karşınızdakine evlenme teklifi ettiğinizde kırmızı güllerle büyük bir demet hazırlayıp verebilirsiniz yada masayı güllerle donatabilirsiniz. Kadınlar diğer çiçeklerden çok kırmızı gül severler çünkü göz zevklerine hitap ettiği içindir. Kadınlara pahalı hediye almanıza gerek yok sadece bir demet kırmızı gül götürseniz dünyanın en mutlu insanı olurlar. Kırmızı gül ve beyaz gül aşkın gücü sadeliğini ve kırmızı ve sarı gül ise neşeli romantik bir aşk yasamayı ifade eder. Kırmızı gül sevgililer gününde, doğum gününde, evlilik teklifi ederken gibi sıklıkla kullanılır. Tek bir kırmızı gülün sadeliği bile güçlü bir yansımayı ortaya çıkarır. Ne olursa olsun, kırmızı güllerin karşı konulmaz cazibesi onu güller içerisin de ne duygulu, en güzeli ve en ünlüsü yapar. Romantik bir gece için kırmızı güller kullanabilirsiniz. Yemek yediğiniz odanın her tarafına güller serebilirsiniz. Gecenize güzellik ve şıklık katar. Eğer karşınızdakinin moralini bozuksa ve moralini düzeltmek için kırmızı gül alıp ona verebilir ve mutlu edebilirsiniz. 

Kırmızı GülKırmızı gül, çok meşhur türkülerinde konusu olmuştur. Bazı türkülerde şarkılarda kırmızı güle benzetilen sevgililer konu edilmiştir. Halk müziği içerisinde oldukça fazla yer almıştır. Yine edebiyatta da sevgili açılmamış kırmızı güle benzetilir. Gonca gül diye sevgili tanımlanabilir. Burada sevgilinin genç, güzel olduğu anlatılmak istenir. İçerisinde kırmızı gül konu olan bir türkünün sözlerin bakalım.
]]>
Gül Tohumu Nasıl Ekilir https://www.gul.gen.tr/gul-tohumu-nasil-ekilir.html Thu, 22 Nov 2018 13:59:42 +0000 Gül Tohumu Nasıl Dikilir, pek çok gül sever ve toprakla uğraşan bitki severler bunu merak edebilir. Bildiğiniz üzere gül dikiminde dikkat edilmesi gereken oldukça zor bir şekilde büyüyen bir bitkidir. Kişinin uyması gereken ön Gül Tohumu Nasıl Dikilir, pek çok gül sever ve toprakla uğraşan bitki severler bunu merak edebilir. Bildiğiniz üzere gül dikiminde dikkat edilmesi gereken oldukça zor bir şekilde büyüyen bir bitkidir. Kişinin uyması gereken önemli hususlar ve kişinin yetiştirirken dikkat etmesi gereken ortam sıcakları gerekmektedir. Gül her ortamda yetişmesi zor olan bir bitkidir. Toprağın sıcaklığını su miktarını benimsemesi uzun sürmektedir. Ne kadar nemli toprağın gerekli oldu gülün çeşidine bağlıdır.

Gül Tohumu Nasıl Dikilir, gülün pek çok türü vardır. Gül toprağı uygun olduğu sürece her yerde yetişebilecek bir bitkidir. Ağaç haline gelince köklerini toprağa fazlaca yaymamaktadır. Bu yüzden her yerde yaşamaktadır. Saksıda, toprakta, her yerde... Gül tohumunun çimlenme aşaması oldukça önemlidir. Tohum çimlenene kadar bebek gibi bakılmalıdır. Sıcaklık seviyesi düzenli olarak kontrol edilmelidir ve aynı dereceye yakın tutulmalıdır. Gül bitkisi için çimlenme dönemi önemlidir. Çünkü çimlenmesi sağlıklı olan gül bitkisi gül ağacı haline gelince de her yıl düzenli olarak çiçek açabilir.

Gül Tohumu Nasıl EkilirGül Tohumu Nasıl Dikilir:
 • Perlit ile çimlendirme işlemi
 • Tohum ayıklama ve tohumu toprakla buluşturma işlemi
Perlitleme işlemi gül tohumun büyümesi için yani gül tohumunun çimlenmesi için önemli bir aşamadır. Tohum alındığı zaman ilk işlem olarak 1 gün suda bekletilmelidir. Suda bekletilen tohumlar süzdürülüp 2 damla porçöz damlatılmalıdır ve sonra bolca su ile yıkanmalıdır.. Porçözün burada kullanılmasının temel nedeni gül tohumunun kabuğu oldukça sert bir kabuktur. Bunu soyulması için porçözün kullanılması gerekmektedir. Bu sayede tohum kabuklarını atmakta ve çimlenmesi kolay olmaktadır. Eğer porçöz kullanmak istemiyorsanız gül tohumunun kabukları açılana kadar yani bir veya 2 gün boyunca da suda bekletilebilir. Perlitleme işleminin devamında kişi bu tohumları bir kavanozun içine koymalıdır. Bu kavanozu buzdolabının normal kısmına artı 3-5 derece arasında 3-5 ay arasında bekletilmelidir. 

Perlitleme işlemi sonrası kişi dolaptan çıkardığı tohumları gazete kağıdına boşaltmalı ve sağlıklı bir şekilde çimlenmiş olan tohumları ayırmalı ve çimlenmemiş çatlamamış olan tohumları yani sağlıksız olan tohumları atmalıdır. Bu ayıklanmış olan tohumları çok kalın olmayacak şekilde toprağa dikin ve sulayın. Ayıca toprağın sıkı olamamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü toprak sıkı olursa çimlenmiş olan gül tohumu çıkacak yüzey bulamaz ve çürümeye başlar. Ayrıca toprağını atarak büyümeye başlayan bitkinin büyümesine orala toprak eklenebilinir. Gerekli büyüklüğe gelen bitki tarla toprağına ekilebilir.
]]>
Gül Böreği https://www.gul.gen.tr/gul-boregi.html Fri, 23 Nov 2018 13:39:40 +0000 Gül Böreği, Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan börek çeşitleri hamur işlerinin en önde gelenidir. Lezzetiyle ve ağırlığıyla bazen ana yemekleri bile geride bırakıp bütün ilgiyi üzerinde toplayabilir. Herkesinde bi Gül Böreği, Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan börek çeşitleri hamur işlerinin en önde gelenidir. Lezzetiyle ve ağırlığıyla bazen ana yemekleri bile geride bırakıp bütün ilgiyi üzerinde toplayabilir. Herkesinde bildiği gibi çay en güzel de börekle gider. Bir çok çeşitte yapılabilen böreklerden sizler için en güzel olanını seçtim. Şahane lezzetiyle gül böreği... Bu güzel böreği dilerseniz evde kendiniz açacağınız yufkalardan ya da marketlerden satın alacağınız hazır yufkalardan yapabilirsiniz. Hazır yufka oldukça kolay yapılmasından dolayı birçok hanım için vazgeçilmez bir kurtarıcıdır. Hazır yufka satın alırken yufkaların taze, yıpranmamış ve ince olanlarını almaya özen  göstermeniz yeterli. Gül böreğine her türlü iç harç yakışır. İç harcını tercihe göre peynirli, kıymalı, ıspanaklı ya da patatesli olarak hazırlayabilirsiniz. 

Gül şeklinde börek yapıp görselliğe önem verenlerin kolaylıkla yapabileceği ve misafirlerimizden övgüler toplayacağınız harika bir börek tarifini sizlerle paylaştım. Yapılışı hiç zor olmayan bu böreği birkaç defa yaptıktan sonra eliniz pratik hale geliyor. İçi yumuşacık dışı ise çıtır çıtır olan bu lezzetli tarifi mutlaka denemelisiniz. Davetlerinizde yada 5 çaylarında hem lezzetli hem de görüntü açısından muhteşem bir seçim olacaktır. Tarifimizde başlayalım hepinize kolay gelsin...

Gül böreği tarifi için gerekli olan malzemeler:
 • 6 adet yufka 
Sosu için: 
 • 1 çorba kasesi süt 
 • 1 adet yumurta akı 
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
İç harcı için: 
 • 300 gram kıyma 
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ 
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 çay kaşığı tuz 
 • Yarım demet maydanoz 
 • Bir tutam toz biber ve karabiber
Üzeri için:
 • 2 yumurta sarısı
 • 1 çorba kaşığı sıvı yağ
 • 1 çorba kaşığı su
 • Susam, haşhaş yada çörek otu
Gül BöreğiGül böreği tarifinin yapılışı:

Öncelikle gül böreğinin iç harcını hazırlamak için bir tavanın içerisine sıvı yağını ilave edip ince ince doğradığınız soğanları tavanın içerisine atıp hafif kavurduktan sonra kıymayı da ilave ederek kavurmaya devam edin. Kıyma suyunu çektiğinde tuzunu ve baharatlarını da ilave edip biraz daha kavurduktan sonra ocağın altını kapatın ve yıkayıp ince ince kıydığınız maydanozu da tavanın içerisine ilave edip iyice karıştırın. Daha sonra iç harcını soğumaya bırakın. Bu arada geniş bir kabın içerisinde sıvı yağ, yumurta akı ve sütü iyice çırparak hazır edin. Ardından yufkalardan bir tanesini alıp mutfak tezgahının üzerine serin ve üzerine hazırladığınız sosu bir fırça yardımıyla iyice sürdükten sonra yufkayı 4 eşit parçaya bölün ve parçalardan birinin orta kısmından eliniz ile hafifçe saat yönünde çevirerek büzün. Büzdüğünüz orta kısma soğuyan iç harçtan bir çorba kaşığı kadar koyun ve yufkaların kenarını hep aynı yönde kıvırarak iç harcın üzerini kapatacak şekilde örtün ve yufkayı yavaş bir şekilde ters çevirip yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisinin üzerine alın. Bütün yufka parçaları için aynı işlemi uyguladıktan sonra son olarak gül böreklerinin üzerine üst kısımlarının güzel bir şekilde kızarması için hazırladığınız yumurtalı karışımını sürün ve üzerine susam serpiştirin. Hazırladığınız gül böreğini önceden ısıttığınız 180 derece fırının orta rafına sürerek yaklaşık yarım saat kadar pişirin ve fırından çıkardığınız böreklerin üzerine aşırı kuru olmaması için çok az bir şekilde parmaklarınızla su serpiştirip temiz bir mutfak örtüsü ile üzerini örtün. Bu şekilde böreğinizi yarım saat kadar dinlendirdikten sonra servis edin.
Gül böreğiniz servise hazır. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.
]]>
Gülün Faydaları https://www.gul.gen.tr/gulun-faydalari.html Sat, 24 Nov 2018 03:48:04 +0000 Gülün Faydaları, Gül bitkisi gülgiller ailesinin Rosa cinsinden olan kırmızı, pembe, sarı ve beyaz renklerde açmakta olan oldukça güzel kokan bir bitki türüdür. Gül çiçeğinin Ana vatanı olarak Anadolu, Çin ve İ
Gülün Faydaları, Gül bitkisi gülgiller ailesinin Rosa cinsinden olan kırmızı, pembe, sarı ve beyaz renklerde açmakta olan oldukça güzel kokan bir bitki türüdür. Gül çiçeğinin Ana vatanı olarak Anadolu, Çin ve İran bilinir. Fakat günümüz çağında ise hemen her yerde gül rahatlıkla yetiştirilmektedir. Oldukça hoş, kıymetli ve değerli olan bir çiçek çeşidi olan gül bahçe ile parkların süslenmesinde kullanıldığı gibi aynı zamanda da terasları, odaları ve balkonları süslemektedir. Kesme çiçekçilik alanında oldukça fazla talep edilen bir çiçek türüdür. Gül bitkisinin yuvarlak ve kesitli yeşil renkte olan gövdesi oldukça yoğun bir şekilde dikenler ile kaplıdır. Almaşık bir şekilde dizili hafif tüylü ve oval şekilli kenarları ise dişlidir. Gülün bir yaprak sapında üç ile yedi adet yaprak bulunmaktadır. Gül bitkisinin ilkbahardan başlayarak sonbahara dek zaman zaman açarak biten sarı, beyaz, kırmızı, pembe ve turuncu çiçekleri bulunmaktadır. Fakat süs bitkisi olarak oldukça fazla renkte ve katmerli çeşitleri de yetiştirilir. Yarı gölgeli, güneşli ama rüzgarsız bölgeleri, killi, suyu iyi akıntılı yerleri ve bitek toprakları seven gül tohumu ve daha çok gövde çelikleri kullanılarak çoğaltılan bir bitki türüdür. Şam gülü veya Isparta gülü adı verilen gibi bazı hoş kokulu olan gül çeşitlerinin çiçeklerinin taç yaprak kısımlarında uçucu yağ, gallik asit, anthosyanin, tanen, kuersitrin ve diğer bazı yağ çeşitleri bulunmaktadır. Güzel kokan gül yaprakları bazı bölgelerde pastalara ve salatalara konulmaktadır. Gül reçeli, şurubu ve sirkesi yapılarak da tüketilmektedir. Taç yapraklarının damıtılması ile elde edilen gül yağı parfümeri alanında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Gül Türkiye'in tarım alanında önemli bir dış satım ürünüdür. Gül antiseptik yani mikrop öldürücüdür.

Gülün Faydaları
Gül ishali anında kesme gücüne sahiptir. Bademcikte ve boğazda oluşan iltihaplanmayı gidermektedir. Mikrop öldürücü etkisi vardır. Gül çiçeğinin yapraklarını kaynatarak elde ettiğiniz çay bağırsakları rahatlatır ve bulantınızı keser. Yaprakları kaynatarak elde ettiğiniz su ile göz banyosu yapılır ise göz nezlesini ve kanlanmasını gidermektedir. Gül suyunun gargarası ise ağıda oluşan yaralara ve diş ağrılarına oldukça iyi gelir. Gül suyu ve gül yağı cilde canlılık verir ve cildi gerginleştirir. Gül suyuna batırılan bez alına konulduğunda baş ağrısını giderir. reçel olarak tüketilen gül mideyi güçlendirir. Gül bitkisinden elde edilen su aynı zamanda kulak ve boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Bulunduğu ortamda darılana yada bayılana gül suyu oldukça iyi geliyor. Gül suyu beyni ve aklı kuvvetlendiriyor duyuları keskinleştirir ve yaşam kuvvetini artırmaktadır.

Gülün FaydalarıGül Nasıl Kullanılır
Gül kremi, gül reçeli, gül likörü, gül konservesi, gül yağı, gül suyu, gül lokumu ve gül şarabı şeklinde kullanılmaktadır. Kurutularak saklanan taç yapraklarından 2-3 tatlı kaşığı üstüne bir bardak kaynar su dökülerek yaklaşık olarak 10-15 dakika süreyle demlendirilerek bir çay hazırlanmaktadır. Elde edilen çaydan günde üç defa bir bardak içilir. Yaralar ile göz banyoları için hazırlanan çay dıştan uygulanmaktadır. Gül bitkisinden gül yağı ile gül suyu elde edilmektedir. Parfümeri, krem ve kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır. Gül suyu cildi güzelleştirmekte ve gül reçeli ise mideyi kuvvetlendirmektedir. 

Gül Suyunun Faydaları Ve Yararları
Ağız, boğaz iltihaplanmaları, saçtaki kepeklenmeler, cilt bakımında, eklem iltihaplanmalarında, sindirim sistemi iltihapları, küçük cilt yaraları, ishal, kesikler, ergenlik sivilceleri, göğüs hastalıkları, ezikler ve burkulmaları gül suyu iyileştirir. Gül suyu ayrıca cilt için mükemmel bir toniktir.

Gül Yağının Faydaları
Ciltte oluşan doğum lekelerini alır. Cilde canlılık kazandırır ve cildi gerginleştirir. Gül yağı gül suyunun aksine h]]> Rüyada Beyaz Gül Görmek https://www.gul.gen.tr/ruyada-beyaz-gul-gormek.html Sat, 24 Nov 2018 23:35:29 +0000 Rüyada beyaz gül görmek, rüyada beyaz gül görmek genellikle hayra yorumlanır. Beyaz gül kimi zaman hastalıktan kurtulmaya, Şifa bulunmayan, kimi zamanda hayırlı bir iş imkanı ile karşı karşıya gelmeye yorumlanır. Beyaz gül Rüyada beyaz gül görmek, rüyada beyaz gül görmek genellikle hayra yorumlanır. Beyaz gül kimi zaman hastalıktan kurtulmaya, Şifa bulunmayan, kimi zamanda hayırlı bir iş imkanı ile karşı karşıya gelmeye yorumlanır. Beyaz gül zorluklardan kurtulmanın işaretidir. Rüyasında beyaz gül gören kimse kısa zaman içerisinde hayatı değişerek çok daha farklı güzel bir hayat yaşamaya başlar. Bu Hayat Hem maddi hem manevi olarak ifade edilebilir. Maddi sıkıntıların giderileceği yeni imkanlar yeni kazançlar elde edebileceğiniz günlerin geldiği anlamına gelir. Maddi sıkıntılarla beraber ortaya çıkan manevi huzursuzlukların da ortadan kalkacağından ve kısa sürede hayatınızın çok daha huzurlu bir hal alacağına işarettir. Bu dönemde yeni bir iş kurabilir yeni kazançlar elde edebilirsiniz. Her hangi bir devlet kademesinde işe başlayabilir. Ya da iyi bir sermaye sağlayarak kendi işinizi kurabilirsiniz. Başladığımız işte planlı bir şekilde çalışarak iyi yerlere gelebilir birçok başarılı adım atabilirsiniz. Bunlarla beraber sağlık sıkıntıları psikolojik sıkıntılar gibi tüm durumları atlatarak iyi bir yaşam sürmeye başlarsınız. İşlerinizi yolumuza koyduktan sonra iyi bir arkadaşlık kurabilir ve bu arkadaşlığı evlilik ile sürdürebilirsiniz. Evlilik ile beraber kuracağımız yuvanın her iki taraf için de gayet mutlu huzurlu olmasına vesile olabilirsiniz. Tabii ki bunlar için doğru planlar doğru adımlar atmanız gerekmektedir. Hoşgörülü sevgi saygı çerçevesi içerisinde iyi bir yuva temellerini atarak ömür boyu mutluluğu devam ettirebilirsiniz. Tabi ki bu mutluluğum devamı için çaba göstermeli fedakarlık yapmalısınız. İşlerini aksatmamaları düzenli olarak çalışmaya devam etmelisiniz. İşleri yeterince önemsemez seni zamanla harcadınız bütün emeklerin boşa çıktığını fark edersiniz. Emek harcayarak geldiğimiz Bu noktadan bir anda aşağılara düşebilirsiniz. Bu nedenle geldiğimiz mevkinin şatafatlı haline kapılmayın çalışmalarınıza devam edin ki bulunduğunuz noktada uzun süre kalabilesiniz.

Rüyada Beyaz Gül GörmekRüyada beyaz gül görmek,  rüyada beyaz gül görmek bazende karşınıza çıkacak bir miras olarak da tanımlanabilir. Hiç ummadığınız bir an da ummadığınız bir kişiden size yüklü bir miktarda gelecek maddi mallara işaret eder. Bu maddi mallar sizi sıkıntılardan kurtaracak ve hayatınızın değişmesine sebep olacaktır. Maddi tüm sıkıntılarınızı bu miras ile halledip artık rahat bir nefes alacaksınız. Rüyada beyaz gülün elinizde solduğunu görmek ise bu mirasın sizin için pek hayırlı olmayacağına işaret eder. Rüyada beyaz gül sağlık ve mutluluk habercisi de olabilir. 

Rüyada beyaz gül görmek, rüyada beyaz gül canlı ve güzel ise hayır, sağlık, mutluluk olarak nitelendirilirken solmuş olan gül hastalık, kayıp, huzursuzluk, kavga gibi durumların habercisi olabilir. Tüm bu durumlardan korunmak adına bu rüyaların bu huzursuzluklar sebep olmaması adına bol bol dua edin. Hayırlı işler yaparak insanları mutlu etmeye çalışın. 

]]>
Rüyada Kırmızı Gül Görmek https://www.gul.gen.tr/ruyada-kirmizi-gul-gormek.html Sun, 25 Nov 2018 19:30:24 +0000 Rüyada kırmızı gül görmek; büyük bir mutluluk yaşayacağını ifade eder. Rüya sahibinin gördüğü rüyadan sonra hayatı değişeceğine işarettir. Rüya sahibi, rüyada kırmızı gül gördükten sonra hayatı de Rüyada kırmızı gül görmek; büyük bir mutluluk yaşayacağını ifade eder. Rüya sahibinin gördüğü rüyadan sonra hayatı değişeceğine işarettir. Rüya sahibi, rüyada kırmızı gül gördükten sonra hayatı değişeceği, hayatının önceki hayatıyla bir olmayacağını belirtir. Rüyada kırmızı gül görmek aynı zamanda kutsallığı ifade eder. Rüya sahibinin kısmetli, hayırlı ve iyi biri olduğuna işarettir. Rüya sahibi, gördüğü rüyadan sonra en yoğun duygularının yaşanacağı bir döneme gireceği belirtilir. Çok hayırlı olan bu rüya, hayatındaki en büyük ve en müjdeli haber alacağı şeklinde tabir edilir. Rüyada kırmızı gül görmek alimler tarafından hayırlı ve temiz bir haber alacağını bildirir. Böyle hayırlı rüyalar her insana nasip olmaz. O yüzden görülen rüya mutlaka hayırlara hemen vesile olması için kimseye anlatılmamalıdır. Kişi sadece kendi kendine çeşme başında suyu açarak kendine anlatmalıdır rüyayı. Su gibi temiz ve hayırlı olan bu rüya, su başında anlatıldığında olumlu sonuçlara daha hızlı ulaşılacağı alimler ve rüya tabircileri tarafından söylenir.

Rüyada kırmızı gül gören kişi hedeflerine ulaşmayı başaracağı ve hayatının güzelleştirilmesi için içine girdiği beklentilerin gerçekleşeceğine ifade eder. Rüya sahibi tuttuğunu koparan biriyse hedeflerine daha çabuk ulaşacağını belirtir. Rüyada kırmızı gül görmek aynı zamanda yeni ve hayırlı bir işe başlaması anlamına gelir. Büyük kazanımlar elde ederek bereketli zamanlar geçireceğine işarettir. Rüya gören kişi bekar ise aşk hayatında olacak yenilikler ve yeni atılacak olan adıma işarettir. Rüya sahibi hayatında olan yenilik ve aşk hayatındaki durumuyla başarı elde edeceği bilinir. 

Rüyada Kırmızı Gül GörmekRüyada kırmızı gül görmek hayırlı mutluluklara işarettir. Görülen rüyalarda kişilerin durumu son derece önemlidir. Evli-bekar, zengin-fakir, yaşlı-genç bu durumlar kişinin yorum yapılan rüyasını son derece etkiler. Rüyada gül görmek, fakir ise iş durumu düzelerek hayatında değişiklikler olacağı ve bereketli bir döneme gireceğini belirtir. Evli bir kadın için rüyada kırmızı gül görmek çocuk anlamına gelir. Gören kişinin kısa sürede müjdeli bir çocuk haberi alacağı alimler tarafından yorumlanır. Rüyada kırmızı gül gören kişi neşeleneceği ve arzularının olacağı bir döneme gireceği rüya tabircileri tarafından yorumlanır.

]]>
Rüyada Pembe Gül Görmek https://www.gul.gen.tr/ruyada-pembe-gul-gormek.html Mon, 26 Nov 2018 02:12:39 +0000 Rüyada Pembe Gül Görmek, çok uzun zaman öncesinde gönül defterini herkese karşı kapatan rüya sahibi, hiç beklemediği anda karşısına çok hoşlanacağı ve oldukça güzel zaman geçireceği kısmeti ile karşılaşarak ondan etk Rüyada Pembe Gül Görmek, çok uzun zaman öncesinde gönül defterini herkese karşı kapatan rüya sahibi, hiç beklemediği anda karşısına çok hoşlanacağı ve oldukça güzel zaman geçireceği kısmeti ile karşılaşarak ondan etkileneceği şeklinde tabiri yapılmaktadır. Ayrıca rüyayı gören kişi özellikle bu karşılaştığı ve etkilendiği kişi ile kısa zaman içerisinde irtibata geçecek ve çok güzel mutlu bir birliktelik yaşayacağına delalet edilmektedir. Rüyada görülen pembe gül, birbirinden etkilene bu iki kişinin beraber ortak olarak verdikleri karar sonrasında dillere destan olan bir düğün ile mutlu bir yuva kuracaklarına yorumu yapılmaktadır. Hatta rüyada pembe gül gören rüya sahibinin, kendi açısından çok büyük bir duygu seline kapılarak güzel ve çok hoş günler geçirileceğine işaret edilmektedir. 

Rüyada Pembe Gül Görmek, çoğunlukla rüya sahibinin gönül ilişkisi şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyasında başka birisinden pembe bir gül aldığını gören kişi kısa bir zaman içerisinde aşık olur ve evlenir. Rüyasında bir sürü pembe gülü görmek, çok hoş bir yaşantınızın olacağına ve sevdikleriniz ile beraber huzurlu, mutlu yaşam geçirileceğine tabiri olunmaktadır. Bahçesinden pembe gül olduğunu gören rüya sahibi, hem geçimi hem de bereketli kazancı olan iş yapacağına delalet olunur. Rüyasında kendi yatağında pembe gülleri görmek, rüya sahibinin kendisine sadık olan ve ondan başka hiç kimseyi gözü görmeyen bir eşe tabiri yapılmaktadır. Başka tabircilere göre, uzun süreli çok iyi anlaştığı birisinin olduğunun habercisi olarak yorumu yapılmaktadır. Hatta rüyada görülen pembe gül, ilişkisi olan kişiler açısından erkek ya da kadın sevdiği ile evleneceğine tabiri yapılmaktadır. Çoğunlukla rüyada görülen gülün rengine göre farklı şekillerde yorumu yapılmaktadır. 

Rüyada Pembe Gül GörmekRüyada Pembe Gül Görmek, rüya sahibi açısından hem sevindirici hem de güzel haberler alacağına tabiri yapılmaktadır. Genellikle pembe gülün nerede görüldüğü, ne durumda olduğu ve hangi mevsimde görüldüğüne bağlı olarak yorumları farklı olarak yapılmaktadır. Eğer rüyayı gören kişi, mevsiminde pembe gül görmüş ise, yakın zamanda çok müjdeli bir haber alacağına, hayırlı kısmetinin çıkacağına, hayırlı ve bol kazancı getiren işe ve hayırlı evlatlara yorumlanmaktadır. Eğer rüya sahibi rüyasında sadece tek bir tane gül görmüşse, hayatının aşkı ile kısa sürede karşılaşacağına işaret edilmektedir. Ancak buket halinde pembe gül görmüş ise, rüyayı gören kişinin çok geniş çevresini olacağına, çevresindeki kişilerin iyi kalpli ve çok güvenilir insanlar olacağına delalet olunur. Ayrıca rüyada görülen pembe gül, rüya sahibinin ailesi ile beraber çok mutlu ve huzurlu bir yaşam süreceğini işaret etmektedir. Başka bir rüya yorumcusuna göre, kişinin oldukça renkli ve çok hareketli dolu dolu yaşamının olacağını göstermektedir. Rüya sahibinin birbirinden çok farklı kişiler ile tanışarak yeni ilginç dostluklar kuracağına delalet edilmektedir. Başka tabire göre, pembe gül, rüyayı gören kişinin hem sıkıntılı hem de çok çalkantılı olan hayatının geride kalmasına ve çok daha sakin bir yaşam süreceği yönde tabiri yapılır. 
]]>
Saksıda Gül Nasıl Yetiştirilir https://www.gul.gen.tr/saksida-gul-nasil-yetistirilir.html Mon, 26 Nov 2018 08:32:31 +0000 Saksıda Gül Nasıl Yetiştirilir, Gül, Rosa cinsindeki güzel kokulu bitki türlerine verilen addır. Anavatanı Anadolu, İran ve Çindir. Bu güzel çiçeği saksıda nasıl yetiştireceğinize bir göz atalım.Saksıda G Saksıda Gül Nasıl Yetiştirilir, Gül, Rosa cinsindeki güzel kokulu bitki türlerine verilen addır. Anavatanı Anadolu, İran ve Çindir. Bu güzel çiçeği saksıda nasıl yetiştireceğinize bir göz atalım.

Saksıda Gül Nasıl Yetiştirilir
 • Güneş ışığını doğrudan istemeyen gül, dolaylı ışık kaynaklarından da yararlanabildiği için yetiştirilmesi kolaydır.
 • Gül bitkisini çok soğuk veya çok sıcak havada bırakmak, gülün yapraklarına, çiçeklerine, köklerine ve meyvelerine zarar verir.
 • Sıcak ayların başladığı zamanlarda iki yılda bir saksı değişimi mutlaka yapılmalıdır.
Saksıdaki Gül Bitkisi Nasıl Sulanmalıdır
 • Yaz aylarının etkisiyle sıcak havalarda daha çok sulanması gerekir.
 • Su toprağın her yerine ulaşmalıdır.
 • Bitkiyi sularken kullanılan kap, miktar, zaman birbiriyle uyumlu olmalıdır.
 • Bitkimizde çok büyük bir miktarda farklılık görülmediği taktirde sularken kullanılan kap, ölçü ve bitkinin sulanma zamanı değişmemelidir.
 • Gül bitkisinin 12 derecenin altında tutulmaması gerekir. (Kış aylarında yapılan en büyük hata da çiçeği, havanın eksi dereceye düştüğü balkonda tutmaktır.)
 • Çiçeği sularken kullanacağımız ılık olmalıdır. (Kış aylarında bitkiye musluktan su verilmesi de yapılan büyük hatalardandır.)
Saksıda Gül Nasıl YetiştirilirSaksıda Gül Nasıl Yetiştirilir, Nasıl Bakılır, Nasıl Beslenir
 • Gül bitkisi hava akımlardan fazlaca etkilenebildiği için hava akımının bu etkisindem korunmalıdır.
 • Gül bulunduğu saksıda başka cisimlerle de temasta olmalıdır.
 • Aşırı sıcak veya aşırı soğuktan korunmalıdır.
 • Herhangi bir çiçekçi veya seracıdan temin edilebilecek vitamin ve mineraller ile gülünüzü besleyebilirsiniz. Senede bir defa da bu vitamin ve mineraller gülünüze toprak verilebilir.
 • Gülünüzü yeterli miktarda vitamin ve mineralle beslediğiniz taktirde çiceğinizin daha hızlı büyümesini ve daha güzel görünmesini sağlar.
Saksıda Yetiştirilen Gül Nasıl Çoğaltılır
 • Nisan ayı, gülün çoğaltılması için en uygun aydır.
 • Kökten ayırma işlemi ile çoğaltılabilen gül bitkisi, kökten ayırma işlemi sayesinde hem zahmetsizdir hem de her ortamda yapılması uygundur.
]]>
Gül Baklavası https://www.gul.gen.tr/gul-baklavasi.html Tue, 27 Nov 2018 00:05:23 +0000 Gül Baklavası, tatlısı tarifi çıtır çıtır ağızda dağılan enfes bir baklava tarifidir. Gül baklavasının yapımı diğer baklavalara göre biraz zahmetli olsa da inanın ki bu zahmete değen bir tadı ve lezzeti vardır. Gü Gül Baklavası, tatlısı tarifi çıtır çıtır ağızda dağılan enfes bir baklava tarifidir. Gül baklavasının yapımı diğer baklavalara göre biraz zahmetli olsa da inanın ki bu zahmete değen bir tadı ve lezzeti vardır. Gül baklavasını hazırlayarak fırında kızarttıktan sonra şerbetini daha sonrada üzerine dökebilirsiniz. Ama en iyisi tabi kide taze iken şerbetini dökerek yemektir. Gül baklavası Kayseri mutfağının olmazsa olmaz en lezzetli şerbetli tatlıları arasındadır. Özellikle de bayramlarda ve özel günlerde muhakkak yapılan bir tatlı çeşidi olan gül baklavası misafirlere ikram edilir. Misafirler tarafından sevilerek yeneceğinden emin olabilirsiniz. İç malzemesinde ceviz kullanılır. Cevizli baklava seven kişiler bu şerbetli tatlı tarifini bir yere kaydederek muhakkak yapmalılar. Baklava yapmak oldukça emek gerektiren ama emeğin sonunda muhteşem bir tada ulaşacağınız bir şerbetli tatlıdır. Gül baklavası da oldukça emek isteyen ancak yapılışı çok zevkli olan lezzetli bir şerbetli tatlı tarifidir. Bu tatlının en büyük özelliği görüntü olarak kıvrım kıvrım durmasıdır. Baklavalarda iç malzeme olarak genellikle ceviz kullanılır ama daha değişik iç malzemelerde kullanılabilir. Eskiden Atalarımız iç malzeme olarak leblebi kullanırlarmış. Tatlının içine leblebi olur mu diye hiç düşünmeyin gayet güzel oluyor. Anadolu da halen leblebili baklava yapılmaktadır. Gül baklavasının hamurunda tahinde kullanılmıştır. Bunu daima soruyorlar kullansak olur mu diye gayet güzel olur tahin hem tatlıya gevreklik katar hemi de tel, tel olmasını sağlar. İllaki tahin koymanız gerekmez evinizde var ise koyarsanız da bu enfes tatlı daha da enfes olur. 

Gül BaklavasıGül Baklavası İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı kadar tahin
 • 3 adet yumurta
 • yarım paket kabartma tozu
 • yarım çay bardağı süt
 • tuz
 • yarım çay bardağı kadar su
 • yarım limon suyu
 • 1 su bardağında daha da az sıvı yağ (çay bardağında daha fazla)
 • alabildiği kadar un

Gül Baklavası Üzeri İçin

 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 200 gram tereyağı

Gül Baklavası Şerbeti İçin

 • limon suyu
 • 6 su bardağı kadar toz şeker
 • 7 su bardağı kadar su

Gül Baklavası Yapılışı

Öncelikle tatlının şerbetini yapmak gerekir. Su ve şeker şerbet kıvamına gelene kadar limon suyu damlatılarak iki dakika sonra ocaktan indirilir. Gelelim gül baklavasının yapılışına öncelikle süt, yağ, tahin ve su bir kap içinde iyice karıştırılır. Üzerine yavaş, yavaş un ile tuz eklenerek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edilir. Daha sonra yoğrulan hamurun üstüne nemli bir bez kapatılarak hamur üç, dört saat kadar dinlendirilir. Dinlenen hamurdan portakal büyüklüğünde bezeler alınır. Un ile nişasta karışımıyla portakal büyüklüğünde alınan bezeler ince, ince açılır. Açılan yufka şeklindeki hamur dört eşit parçaya bölünür. Üçgen şeklinin geniş kenarı ile sivri olan kenarı parmak uçlarıyla iç tarafa doğru itilerek büzüştürülür. Sivri olan kenar iç tarafta kalacak biçimde geniş olan kenarın uç kısımlarından tutularak iki eliniz ile sağlı sollu yarım daireler çizilir. Uç kısım hafif bir şekilde içe doğru katlanır. Ortasına cevizden hazırlamış olduğunuz iç malzeme konularak yeniden katlanır. Ters bir şekilde yağladığınız tepsiye sıralanır. Sıvı yağ ile margarin eritilerek gül baklavalarının üstüne gezdirilir. Daha önceden ısıtılmış olan 180 derece fırında üstü kızarıncaya kadar pişirilir. Fırında çıkınca ilk sıcaklığı geçtikten sonra ılık şerbet dökülerek soğuyunca servis edilir. İsteğe göre tatlının üzerine çekilmiş fıstık tozu da dökülebilir.Gül Baklavası hazır.

Afiyet Olsun.

]]>
Rüyada Gül Ağacı Görmek https://www.gul.gen.tr/ruyada-gul-agaci-gormek.html Tue, 27 Nov 2018 15:02:04 +0000 Rüyada Gül Ağacı Görmek, Hayır işleriyle uğraşmaya, dünya işlerinden elini çekmeye, gönlü ve kadri geniş olan alçak gönüllü bir insan ile tanışmaya ve rüya sahibinin çevresindeki insanlar tarafından sevilen saygı duyu Rüyada Gül Ağacı Görmek, Hayır işleriyle uğraşmaya, dünya işlerinden elini çekmeye, gönlü ve kadri geniş olan alçak gönüllü bir insan ile tanışmaya ve rüya sahibinin çevresindeki insanlar tarafından sevilen saygı duyulan ve hürmet gören bir kişi olduğu anlamına gelir. Rüyada gül ağacı görmek,  şeref ve itibar sahibi bir adam ile karşılaşmaya, çocuk sahibi olmaya ya da kayıp olan bir şeyin bulunmasına yorumlanır. 

Bazı tabircilere göre ise rüyada gül ağacı görmek, rüya sahibinin elinden çıkacak olan birtakım mallara ya da  kadına,  devamı gelmeyecek olan sevince feraha ve vefası olmayan kişiler ile karşılaşmaya işaret eder. Kırmızı gül ağacı, rüya sahibinin arzu ettiği şeylerin gerçekleşeceğine güzellik ve zinete, sarı gül ağacı ise hastalık ile tabir edilir. Mevsiminde kırmızı gül ağacı görmek, neşe ve sevince kavuşmaya, dileklerin kabul olacağına, beyaz gül ağacı görmek ise rüya sahibinin ihsana erişip yükseleceğine işaret eder. Rüya sahibi bekar ise kısa zamanda hayırlı bir yuva kuracağına, evli ise ev halkı ya da yakın çevresi tarafından sevindirici bir haber alacağına yorumlanır. Rüyada görülen gül ağacı mevsimi dışında görüldü ise rüya sahibinin evladı yüzünden üzücü bir olayla karşılaşacağına ve bu nedenle kötü günler geçireceği anlamına gelir.  

Rüyada gül ağacını kestiğini ya da budadığını görmek, pek iyiye yorulmaz ve uğursuzluk olarak bilinir. Bu rüya, rüya sahibinin kısmetinin ve şansının kapanacağına, moralini bozan kötü olaylarla karşılaşacağına ve başına gelen bir takım olaylar ile başarılarının engelleneceğine delalet eder. Gülü toplanmış gül ağacı görmek, üzüntü ve kedere işaret eder. Gülleri açmış olan gül ağacı ise güçlü ve kuvvetli bir millete delalet eder.
Rüyada gül ağacından gül topladığını görmek, rüya sahibinin manevi hayatının güçleneceğine, dini bütün bir insan olacağına ve birçok kişinin duasını alacak hayırlı işler yapacağı şeklinde yorumlanır. Gül ağacından topladığı gülleri koklamak ise, rüya sahibinin umudunu kestiği, olmasını imkansız olarak gördüğü ancak içimde uhde olan bir olayın gerçekleşeceğini ve bu sayede yüzünün güleceğini ve hayatında olacak olan bazı olumlu gelişmelere alamet eder. Rüyada gül ağacında tomurcuk güller olduğunu görmek, çocuk sahibi olmaya, genç kıza ve kısa bir süre zarfında meydana gelecek sevindirici bir duruma işaret eder.

Rüyada Gül Ağacı GörmekRüyada bahçesinde gül ağacı olduğunu görmek, iyi bir meslek sahibi olmaya, gelirin artacağına, bolluk ve berekete, şans ve mutluluk ile tabir edilir. Rüyada gül ağaçları ile dolu gül bahçesi görmek, rüya sahibinin makam ve mevkisinin yükseleceğine, itibar sahibi biri olmaya ve sözünün dinleneceğine işaret eder. 

Rüyada kendisine gül ağacı hediye edildiğini görmek, rüya sahibinin güzel geçireceği zamanlara, alacağı iyi haberlere, ferahlık ve sevince ermeye yorumlanır. Rüyada gül ağacı diktiğini görmek, haneye gelecek olan bereketli ve bol hediyeli bir misafire, rüya sahibinin yüzünü güldürecek olan bir havadis alacağına ve yaşanacak olan mutlu günlere delalet eder.

Rüyada gül ağacı sulamak, rüya sahibinin yaptığı yanlışlardan kurtulup ders çıkaracağına, sakin bir hayat yaşamaya, yakın zamanda rüya sahibinin karşısına çıkacak iyi bir işe, iyi huylu olmaya, sevdiği insan ile yapılacak olan güzel işlere ve muhabbetlere, toprak sahibi olmaya, aniden alınacak olan sevinçli bir habere, refaha ermeye, sağlık sorunlarından kurtulmaya, arkadaşlar tarafından alınacak yardımlara, huzurlu bir ömre, helal kazanca ve refaha ermeye alamet eder.
]]>
Gül Dikimi Nasıl Yapılır https://www.gul.gen.tr/gul-dikimi-nasil-yapilir.html Tue, 27 Nov 2018 22:11:25 +0000 Gül dikimi nasıl yapılır, bahçe düzenlemesinde en fazla tercih edilen çiçekler arasında bulunan gül dikimi ayrı bir özen istemektedir. Gül yaprak döken, yarı yaprak döken, sarıcı ve çalı şeklinde özelliklere sahip 150 kad Gül dikimi nasıl yapılır, bahçe düzenlemesinde en fazla tercih edilen çiçekler arasında bulunan gül dikimi ayrı bir özen istemektedir. Gül yaprak döken, yarı yaprak döken, sarıcı ve çalı şeklinde özelliklere sahip 150 kadar türden oluşan bir çiçektir. Tarihin çok eski dönemlerinden itibaren göze hoş geleni kokulu çiçekleriyle bahçeleri süslemeye devam etmektedir. Özellikle yarı gölgeli olan alanlara rahat adapte olan bir çiçektir. Ancak güneş alan yerlere gül dikimi yapılırsa, daha sağlıklı ve gösterişli bir şekilde gelişim gösterir. Organik maddeler bakımından zengin, orta seviyede gübreli, hafif derecede nemli ancak drenajı iyi olan topraklara gül ekilebilir. Eğer toprakta başka bitkilerde yetiştiriliyorsa, bu alanlar gül dikimine uygun olmayabilir. Çünkü içeriğinde güle zarar verebilecek mikroorganizmalar olabilir.

Gül dikiminde dikkat edilmesi gerekenler

Yeni gül fidanları için en iyi dikim zamanı kışın sonuyla ilkbahar başıdır. Ancak dikimde don olaylarının devam etmediği dikkate alınmalıdır. Çiçeklenmenin verimli olması içinde, toprak düzenli gübrelenmeli, kış sonuyla ilkbahar başı arasında uygun şekilde ilaçlama yapılmalıdır. İlkbaharda ve yazın daha çok gübre şerbeti gibi üç haftada bir yapılacak gübreleme gül yetiştirmede iyi sonuçlar alınmasını sağlar. Aşılı güllerin çoğu yabani köklere aşı yapılarak üretilir. Bu güllerin köklerinden çıkmış olan yan sürgünler uzaklaştırılmalıdır. İstenmeyen yabani köklerin belirlenmesi kolay olur. Aşı boğumu altından çıkan sürgünler bu türden zararlı olanlardır. Güçlü yağmurların yağması güllerde hasara neden olabilir. Çiçekleri iri olan, katmerli olan güller bu şekilde hasar görebilir. Bu durumda gülleri örtmek faydalı olacaktır. Gül çoğaltılmak ve melezler üretilmek için genellikle aşılama ve sert çelik yöntemi kullanılır. Yazın aşılama, sonbaharda ise çelikleme yapılır. Aşıdan üretilen fidanların büyümesi ve adaptasyonu çok daha iyidir.

Gül dikimi nasıl yapılır

Gül çiçekler arasında önemli bir yere sahiptir. Her türlü bahçeye uygun bir gül çeşidi bulunur. Eğimli alanlara dikilebilecek güller, boyları 2 metreye varan saplı güller, bilinen tarh gülleri gibi türler vardır. Bu nedenle gül ekimi için arazinin özellikleri gözetilmelidir. Kaliteli, iyi dallanan kökleri bulunan, güçlü dalları olan güller tercih edilmelidir.

Gül dikimi hava koşullarına göre Mart ayının ortasından, Nisan ayı sonuna kadar yapılabilir. Dikim için hava ve ışık alabileceği bir yeri belirleyin. En uygun yerler gün içinde birkaç saat güneş ışığı alabileceği yerlerdir. Fakat gülün hastalık ve haşarelerden korunması amacıyla çok sıcak ya da soğuk, nemli yerler tercih edilmemelidir. Gül dikimi için havanın bulutlu olması iyi bir tercih olur.

Gül dikiminden 1-2 saat önce, güller suya daldırılmalı, aldığınız fidanların kökleri kurumamalıdır. Gülü dikeceğiniz çukurlar yeterince geniş ve derin şekilde açılmalıdır. Toprağın altını hafif şekilde gevşetmelisiniz. Gülü çukurun içine yerleştirmeden önce köklerinin kısaltılması, zarar gören yerlerinin kesilmesi gerekir. Bu köklerin toprağın altında daha kolay oluşmasını sağlar. Zayıf dallar ayrılmalı, ana sürgün 3-4 tomurcuk kadar, standart güllerde 2-3 tomurcuk kadar kısaltılmalıdır. Daha sonra çukura gül yerleştirilmelidir. Gülün aşılama yeri toprağın yüzeyinden 4-5 cm kadar üstte kalmalıdır. Çukurun içini çıkardığınız toprakla doldurmadan önce içine % 30 kompost ile ya da gübre koyarak karıştırın. Gül dikilen toprak ağır ise içine az miktarda iri kum, çakıl, kireç taşından biri eklenebilir. Çukura toprağı koyarken, gülün yerinde durması için tutun ve hafifçe sallayın. Bu gülün kökleri arasına toprağın yayılmasına yardımcı olur. Daha sonra toprağı hafifçe bastırın, gülü de sulayın. Bu suyun süzülmesinden sonra, gülün kurumasına, dondan etkilenmesine engel olmak içinde toprağı 20 cm kadar yığabilirsiniz. Hava kuru olursa, gülün sulanmasına dikkat etmelisiniz.
Gül ReçeliGül Reçeli İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 250 gram kokulu ve katmerli gül
 • 5 su bardağı toz şeker
 • 2,5 su bardağı su
 • Yarım limon suyu
Gül Reçeli Hazırlanışı, gül reçelini yapmak için aldığınız pembe ya da kırmızı güller özellikle katmerli ve kokulu olan güllerin kuru ve sert olmayan yapraklarını seçerek yıkayın. Yıkadığınız gül yapraklarının suyunu süzmesi için süzgecin içerisine alın ve bir kenara kaldırın. Ardından gül reçelini kaynatacağınız tencerenin içerisine su ve toz şekeri ilave edin. Ocağın altını açın ve suyun içindeki toz şeker eriyene kadar karıştırarak kaynatalım. Şekerli su kaynadıktan sonra isteğe bağlı olarak suyunu süzen gül yapraklarını isterseniz bütün olarak isterseniz keserek tencereye ilave edebilirsiniz. Bütün malzemeler birleştikten sonra reçel koyu bir kıvam alıncaya kadar iyice kaynatın. Gül reçelinin kıvamı iyice koyulaşıp tam bir şurup kıvamını aldıktan sonra içerisine yarım limon suyunu sıkarak ilave edelim. Limon suyunu ekledikten sonra yaklaşık 2-3 dakika kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatalım. Gül reçelinin istenilen koyu kıvamının olup olmadığını anlamak için 1 çay kaşığı içinden alarak soğutun, daha sonra tırnağınıza ya da çay tabağına damlatarak kontrol edebilirsiniz. Eğer damlattığınız şurup dağılmıyor ise, gül reçelinin kıvamı olmuş demektir. Reçel hazırlanıp ilk sıcaklığı geçtikte sonra kuru ve temiz olan cam kavanozların içerisine eşit olarak paylaştırın. Gül reçeli tam anlamı ile soğuduktan sonra kavanozların kapaklarını kapatalım. Ardından gül reçellerinin şekerlenmesini önlemek için mutlaka serin, kuru ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmelidir. Afiyet olsun.
]]> Gül Şerbeti https://www.gul.gen.tr/gul-serbeti.html Wed, 28 Nov 2018 23:39:29 +0000 Gül şerbeti, Osmanlı mutfağında kullanılan bir tür soğuk içecektir gül şerbeti. Osmanlı mutfağında önemli bir yere sahip olan gül şerbeti yemeklerden önce içilen bir içecektir. Yemekten önce içilmesinin sebe Gül şerbeti, Osmanlı mutfağında kullanılan bir tür soğuk içecektir gül şerbeti. Osmanlı mutfağında önemli bir yere sahip olan gül şerbeti yemeklerden önce içilen bir içecektir. Yemekten önce içilmesinin sebebi mideyi rahatlatmak, serilik verme ve yemeğin tadını iyi alabilmek için gül şerbeti yemeklerden önce verilir. Kırmızı ve kokulu güllerden oluşan gül şerbeti özellikle yaz aylarında tercih edilen, rahatlatıcı ve serinletici bir içecektir. Gül şerbeti tam bir şifa kaynağıdır. Midede bulunan balgamı cila eder, yemeği hazım ettirir, mide ağrısına ve ishale iyi gelir, bağırsak çıbanlarına iyi gelen gül şerbetinin mucizesi bunlarla sınırlı değildir. Gül şerbeti küçük, büyük herkes tarafından tercih edilen bir içecektir. Gül şerbeti kokusundan dolayı uzun süre bulunduğu ortamda esans bırakır. Gül şerbet, içildiğinde vücutta bulunan zararlı maddelerin dışarı çıkması sağlanır. Gül şerbeti ramazan aylarında sofralardan eksik olmayan bereketli bir şerbettir. Gül şerbetinin insanları rahatlatıcı özelliği vardır.

Gül ŞerbetiGül şerbeti yapımı:

Gül şerbeti malzemeler

 • 10 adet kırmızı gül yaprakları 
 • Her gülün yaprağı için 1 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı limon tuzu veya 1 yemek kaşığı limon suyu 
 • Şeker

Gül şerbeti hazırlanışı: Derin bir tencerenin içine gül yaprakları atılır. Üzerine 10 bardak su eklenir ve ocağa alınır. Kaynamaya başladıktan sonra altı kısılır ve 10 dakika kaynatılır. Boz bir renk alan şerbet kaynama aşamasından sonra kırmızılaşacaktır. Kırmızılaşan gül şerbetine limon tuzu eklenir ve kaynama aşamasında şekerini ekleyerek kaynama süresi dolup da rengini aldığında ocaktan indirilir. Şekerini kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. O yüzden şeker ölçüsünü net olarak belirtilmemiştir. Kendi damak tadınıza göre şekeri istediğiniz kadar koyabilirsiniz. Şerbet ocaktan alındıktan sonra soğumaya bırakılır Ve dolaba alınır. Buz dolabında yaklaşık 2-3 saat dinlenen şerbet soğuk bir şekilde servis edilir.

]]>
Rüyada Gülmek https://www.gul.gen.tr/ruyada-gulmek.html Thu, 29 Nov 2018 00:56:32 +0000 Rüyada Gülmek hakkında pek çok kanı bulunmaktadır. Bu kanılar genellikle değil her zaman iyi bir duruma nedendir. Pek çok rüya tabiri tarafından yorumlanan Rüyada Gülmek için her zaman ortak bir kanı vardı
Rüyada Gülmek hakkında pek çok kanı bulunmaktadır. Bu kanılar genellikle değil her zaman iyi bir duruma nedendir. Pek çok rüya tabiri tarafından yorumlanan Rüyada Gülmek için her zaman ortak bir kanı vardır. Bu kanı genellikle saflık ve bir nebide cahillik anlamına gelmektedir. Ama burada bahsedilen cahillik kötü anlama gelen cahillik değil masumiyet içeren anlamına gelen durumdur. Ayrıca bazı yorumlara göre de Rüyada Gülmek hayatınızda kötü bir çıkıştan sonra yeni bir başlangıç, mutlu ve huzurlu bir yaşamın habercisidir.

Rüyada kahkaha ile gülmek, Rüyada Gülmek sadece kötü olan durumudur. Kişi rüyada ne kadar çok kahkahalarla gülse de kişinin normal hayatında oldukça sıkıntılı bir dönemin habercisidir. Bu durum rüya ile gerçek hayatı ters çıkarmaktadır. Kişinin sıkıntılı döneminde duygusal olabilir.

Rüyada ölünün gülmesi, genellikle kişinin sevdiği bir insanı gün içinde hatırladığında yada özlediğinde bilinç altının görmesine neden olmaktadır. Bu rüyada var olan yorum kişinin ölen yakının rahat bir şekilde olduğunu ve öldükten sonrada yaşamında acı çekmeden yaşadığının bir göstergesidir.

Rüyada Gülerek Uyanmak, kişi içi çok iyi bir durumdur. Kişinin yaşamsal bir zorluğunun kalmayacağının uzun bir süre boyunca sıkıntıdan uzak kalacağının ve beklediği güzel şeylerin gerçekleşeceğinin göstergesidir.

Rüyada gülümsemek, kişi için kendi kişi analizini yapmasını sağlamaktadır. Kişi rüyasında gülümser ise bu onun ne kadar alçak gönüllü ve yaşamının ne kadar zarif ve doğal duygular içinde yaşadığının göstergesidir.

Rüyada GülmekRüyada şakaya gülmek, yani kişinin kendine yapılan şakaya gülmesi durumudur. Kişi eğer kendine yapılan şakaya gülüyor ise bu kişinin içinde bulunduğu sıkışık durumdan kurtulacağının göstergesidir. Kişi sıkışık durum sonucu stresli durumdan kurtulacaktır ve refah bir hal alacaktır.

Rüyada bebeğin gülmesi, saflığın göstergesidir. Kişi için mutlu bir yarının habercidir. Kişi kendini güzel ve mutlu şeylere hazır hissetmeli. Güzel günler kapıda...
]]>
Gül Yağı https://www.gul.gen.tr/gul-yagi.html Thu, 29 Nov 2018 19:21:11 +0000 Gül yağı, gül deyince akla gelen ilk şey hoş kokusudur. Rengarenk çeşitlere sahip olan gül, kokusu haricinde çok daha farklı özelliklere sahiptir. Gül çok güçlü bir dengeleyicidir. Gül yağı kullanımında başka yağla Gül yağı, gül deyince akla gelen ilk şey hoş kokusudur. Rengarenk çeşitlere sahip olan gül, kokusu haricinde çok daha farklı özelliklere sahiptir. Gül çok güçlü bir dengeleyicidir. Gül yağı kullanımında başka yağlardan yardım alınmalıdır. Taşıyıcı yağlarla inceltilerek kullanılması daha uygundur. Gül yağı özellikle sızma zeytinyağıyla inceltilerek kullanıldığında faydalarından en etkili şekilde yararlanılabilir. Vücut ve beyin için inanılmaz faydaları olan gül yağının faydalarını ayrıntılı bir şekilde ele alalım.

Gül yağının faydaları
 • Gül yağı göz nezlesine karşı kullanılabilir. Ayrıca göz kanlanmasına karşı da iyi gelir.
 • Gül yağıyla cilt temizlenebilir. Cildi kir ve yağdan arındırıcı özelliği vardır.
 • Gebelik döneminde meydana gelen lekeler için kullanılabilir.
 • Kabızlığa karşı iyi gelir.
 • Gül yağı cilt bakımı için kullanılabilir.
 • Makyajı temizlemek adına gül yağından faydalanmak mümkündür.
 • Boğaz ağrısına karşı su ile karıştırılarak gargara suyu olarak kullanılabilir.
 • Antiseptik etkisi vardır.
 • Açık yara, alerjenler ve egzama için kullanılabilir.
 • Astım, öksürük, göğüs tıkanıklığı ve ateş tedavisinde kullanılabilir. Bunun için kaynar suya birkaç damla gül suyu eklenerek buharı solunabilir.
 • Kan dolaşımını hızlandırıcı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır.
 • Ruhu canlandırır. Depresyona karşı iyi gelir. Hoş kokusu stres, korku ve kaygıya karşı rahatlama sağlar.
 • Burkulma, kramp ve ödem nedeniyle yaşanan ağrılar için kullanılabilir. Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.
Gül yağı nasıl üretilir

Gül yağı buhar damıtma yöntemiyle elde edilen bitkisel bir yağdır. Uygun bir basınçla buhar bitkiden geçirilir ve buhar bitkinin bazı parçacıklarını ayırır. Ardından buhar soğutulur. Elde edilen su ve yağ karışımından bitkinin yağı elde edilir. Eğer gül yağı bu şekilde elde edilerek satışa sunulmuşsa fiyatı biraz pahalı olabilir. Bu işlemde 1 ml gül yağı için 3 kg gül yaprağı kullanılır. Bu yöntemin haricinde gül yağı basit bir yöntemle de elde edilebilir. Gül yaprakları çözücü özelliği olan kimyasal bir maddeye batırılarak elde edilebilir. Bu şekilde diğer yönteme göre 6 kat daha fazla yağ elde edilebilir ve maliyet açısından daha uygun olur.

Gül YağıEvde gül yağı yapımı

Yeteri kadar gül yaprakları bir kavanozun içine doldurulur. Yaprakların üzerini geçecek şekilde sızma zeytinyağı ilave edilir. Ardından kavanozun kapağı sıkıca kapatılarak güneş gören bir yere alınır ve en az 45 gün güneşte bekletilir. 45 gün sonra kavanoz su dolu bir tencerenin içinde kaynatılır. Kaynatma işleminden sonra gül yağı kullanıma hazır olur.

Gül yağı nasıl kullanılır
 • Gül yağı cilde masaj yoluyla kullanılabilir. Bir parça pamuğa 4 damla kadar gül yağı damlatılır ve bu pamukla cilt temizliği yapılabilir.
 • 1 su bardağı suyun içine 10 damla gül yağı eklenerek gargara suyu olarak kullanılabilir.
 • Banyo suyuna ilave edilerek aromaterapi yapılabilir.
 • Tarağa birkaç damla gül yağı damlatılarak saçlar tarandığında saçların daha hoş ve canlı görünmesini sağlar.
 • Gül yağı vazeline ilave edilerek cilt bakımı için kullanılabilir.
 • Şampuanın içine ilave edilerek kullanılabilir. Bu sayede kepeğe karşı iyi gelir.
Gül yağı zararları

Gül yağının bilindik bir zararı bulunmamaktadır. Ancak bazı vücutlarda alerjik reaksiyonlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Gül yağı cilde uygulanacağı zaman gündüz değil akşam uygulanmalıdır. Gül yağı cilde sürülerek güneşe çıkılırsa ciltte lekelerin oluşmasına yol açabilir.

]]>
Gül Nasıl Budanır https://www.gul.gen.tr/gul-nasil-budanir.html Fri, 30 Nov 2018 07:56:59 +0000 Gül nasıl budanır, Güllerin budanması gülün gelişimi için çok önemlidir. Güller budandıkça gençleşirler ve ömürleri uzar. Güllerin düzenli olarak her yıl budanması gerekmektedir. Gül budama mevsimi gülün cinsine göre Gül nasıl budanır, Güllerin budanması gülün gelişimi için çok önemlidir. Güller budandıkça gençleşirler ve ömürleri uzar. Güllerin düzenli olarak her yıl budanması gerekmektedir. Gül budama mevsimi gülün cinsine göre değişmekle birlikte sürekli açan güller ocak ve mart aylarında budan maktadır. Bir kaç kez açan güller ise güller  açıp geçtikten hemen sonra budanabilirler. Gülleri budamaya başlarken önce hastalıklı, kuru ve zayıf olan dalları dipten kesilmelidir. Ayrıca çok  ince olan dallarda dipten kesilir. Gül çalışmışsa hava alabilmesi için orta kısımlardan bir kaç dal alarak seyrekleştiriniz. Hava alması için düzgün olmayan çapraz dallar kesilebilir. Gül ağacı 3 yılı geçtikten sonra her yıl eski dalların 3/1'i kesilerek budanır. Gül budarken dalın dış tarafındaki bir gözün yarım cm üzerinden ve gözün aksi yönünden 45 derecelik bir eğimle kesilmelidir. 

Gül Nasıl BudanırGül çeşitleri ve budanma aralıkları
 • Çalı gülleri, Kuru ve bozuk dallar ayıklanır ve yüksekliğinin yarısı kadar kesilir. Çalı gülleri derin budamayınız.
 • Sarmaşık gülleri, Bu cins güller ilk yıllarda şekil verebilmek için budanır. Şekil aldıktan sonra yalnızca bozuk kuru ve hastalıklı dalları budanır.
 • Yeni dikilmiş güller, İlk yıl gülün kuvvetlenmesi için derin budanır. Gülün aşı yerinden 15 cm üzerinden budanır. 
 • Yetişkin melez ve demet gülleri, Düzenli olarak her dal 5-6 göz üzerinden budan maktadır.
 • Minyatür güller, Ev ortamlarında saksılarda yetiştirilen minyatür güller normal bir makasla kurumuş dalları budanır. Bu minik güller çok çalışmayacakları için derin budanmasına gerek yoktur. ,
Yaz döneminde budanan güller kesilirken her dalın üzerinde 4/5 göz bırakmaya dikkat etmek gerekir. Budandıktan sonra dal körleşmemiş olur ve kalan gözlerden yeni tomurcuklar çıkar. 3 Yılı geçmeyen güllerin yalnızca gülleri solunca koparmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda gül dalları körleşir ve açmaz böylesi bir durumda bir kaç göz altından kesebilirsiniz böylelikle yeni tomurcuklar verir. Gül bitkisi için hijyen oldukça önemlidir. Budama sonrasında çıkan atıklar bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Solmuş güller ve hastalıklı kuru dallar açma mevsiminde de ayıklanmalıdır. 
]]> Gül Bakımı https://www.gul.gen.tr/gul-bakimi.html Fri, 30 Nov 2018 16:41:11 +0000 Gül bakımı, Güller saksı içerisinde satın alındığı zaman her mevsim dikilebilir. Gül alırken fidanları dikkatle incelemek gerekmektedir. Güllerin üzerinden çıkan en az 3/4 dal bulunmasına dikkat edin. Alacağınız gülün y Gül bakımı, Güller saksı içerisinde satın alındığı zaman her mevsim dikilebilir. Gül alırken fidanları dikkatle incelemek gerekmektedir. Güllerin üzerinden çıkan en az 3/4 dal bulunmasına dikkat edin. Alacağınız gülün yapraklarının canlı lekesiz ve sağlıklı görülmesi gülünüzün uzun ömürlü olması için önemlidir. Gül seçerken ilk bahar ve sonbaharda çok çeşitli olacağı için bu mevsimlerde seçmenizde fayda vardır. Güller dayanıklı bitkilerdir. Kırmızı kumlu demiri bol ve killi toprakları tercih ederseniz gelişimleri hızlı olacaktır. Gül bakımı için yapmanız gereken gülün toprağını öncelikle uygun seçmenizdir. Gülü dikeceğiniz yerin derin ve geniş olması gerekir. Güllerin bakımı kolaydır. Güller su tutan toprakları sevmezler.

Gül bakımı için toprağı nasıl olmalıdır, Güller dayanıklı bitkiler olduğu için drenajlı toprakları severler. Gül dikerken aralarındaki mesafenin küçük güller için 25 cm kısa güller için 50 cm orta boy güller için 75 cm büyük güller içinse en az 1 metre olmasına dikkat etmeniz dikkat edilir. Aradaki bu mesafe sarmaşık güllerinde 2.50 metreden az olmamalıdır. Bu mesafenin altında daha sık dikilen güllerin bakımı zor olacağı gibi hava dolaşımının azalacağını da unutmayınız. Mesafesi az olan güllerin mantar ve benzeri hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Gül bakımı yer değiştirme, Gül bakımı için güllerin bazen toprağının yada yerinin değişmesi gerekebilir. Güllerin yerini değişmek gerekir ise en uygun zaman kasım ve aralık aylarıdır. Gülümüzün köklerine zarar vermeden dikkatli bir şekilde çıkarmanız gerekir. Yerinden kökleriyle çıkarttığınız gülü vakit kaybetmeden hazırladığınız diğer yere dikmeniz gerekir. Dikme işlemi bittikten sonra gülünüzü bol su ile sulayın.

Gül BakımıGül bakımı gübreleme işlemi, Gülleriniz her yıl gübrelemek gerekir. Güller sürekli besin kaynağına ihtiyaç duyan bitkilerdir. Gübreleme işleminde gübrenin gülün çevresini tamamen örtmesi gerekir. Gül bakımı yaparken gübreleme işlemini sonbaharda yapınız. Sonbaharda yapılan gübreleme işlemi gülün kış boyu besinin sürekli alabileceği ve tamamen kapanan gübreyle köklerini soğuk kış günlerinden korumuş olacaktır. 

Gül bakımında sulama, Gül bitki yapısı olarak dayanıklı bir bitkidir. Düzenli sulanmaması durumunda gelişime göstermez ve kendilerini korumaya alırlar. Bu durum genç fidelerde aynı değildir. Genç fideleri susuzluk bir müddet sonra solup kurumalarına neden olur. Gülünüzü sularken yeterli miktarda su vermeniz uygundur. Gül fazla miktarda verilen sudan hoşlanmaz. Az veya sık sık su vermek gül için uygun değildir. Hava durumuna ve toprağın durumuna bakarak haftada 1-2 kere su vermek uygun olabilir. Saksı gülleri için bu durum değişir. Saksı gülleri sulanmaya daha çok ihtiyaç duyarlar bu güllerin sulaması ve bakımı daha hassas ve özenli olmalıdır.
]]>
Rüyada Çok Gülmek https://www.gul.gen.tr/ruyada-cok-gulmek.html Sat, 01 Dec 2018 15:28:32 +0000 Rüyada çok gülmek, insanların geneli uyuduğu zaman rüya görürler. Çoğu kişi rüyanın etkisinde kalabilir. Öncelikle her zaman görülen rüyanın kötüye yorulmaması gerekir. Gerçek hayatta yaşadıklarımız iyi Rüyada çok gülmek, insanların geneli uyuduğu zaman rüya görürler. Çoğu kişi rüyanın etkisinde kalabilir. Öncelikle her zaman görülen rüyanın kötüye yorulmaması gerekir. Gerçek hayatta yaşadıklarımız iyi ve ya kötü olayların günlük hayatta başımıza ne getireceğini kimse bilemez. Bazı anlar vardır ki insanın başına gelecek olan bir takım şeyleri rüyasında görerek kişiye yansır. Bu durum kişide oldukça etki yaratabilir. Rüyada çok gülmek rüya sahibinin tam tersi ağlayacağı anlamına gelir. Rüyalar genelde tersine çıkar derler oysaki bilinmez. Bazı kişiler ise gördüğü rüyayı suya anlatarak, kötülüklerin uzaklaştığına inanırlar. Görülen rüya ise rüya sahibinin ortak bir işe girişmesi sonucu güzel kazançlar elde edeceğinin belirtisidir. Rüyada çok gülmek kimi zamanlarda gerçek hayattan keyif alamayan mutsuz olan kişiyi yansıtır. 

Rüyada çok gülmek, her insanın rüya yorumlama düşüncesi farklı olabilir. Rüyayı gören kişi üzüleceği bir haberin ardından göz yaşı dökeceğinin işareti olarak bilinir. Kişinin yaşadığı sorunların biraz uzayacağı anlama gelmektedir. Bazı nedenleri çok fazla büyüten rüya sahibi bazen her yapacağı işlerin hep ters gideceğini düşünerek rüyasının etkisinde kalır. Rüyada çok gülmek ise bazı zamanlarda rüya sahibinin çok ağlayacağına işarettir. Bir kişi rüyasında çok güldüğünü görür ise o kişinin şansının döneceğinin sinyali olarak belirtilir. Rüya sahibinin hayatını değişeceği ve huzurlu günlerin çok yakında onu beklediğinin habercisi olarak bilinir. 

Rüyada çok gülmek, rüya sahibinin derin üzüntüler yaşayacağı anlamına gelmektedir. Rüyayı gören kişi oldukça gergin olacak ve kendini  strese sokarak her an diken üstündeymiş gibi davranır. Aslında bir çok yorumcu olarak görülen rüyanın hiç bir zaman kötüye yorumlanmaması gerektiğini yorumlanır, Kişi bekar ise beklemediği bir anda evlilik yaparak evliliğinde birtakım sorunlar yaşadığının belirtisi, olarak bilinmektedir.
 
Rüyada Çok GülmekRüyada çok gülmek, bazı zamanlarda ise kişinin hayatında değişiklik olacağı anlamına gelmektedir. Rüya sahibinin bir sorun ile uğraşacağı ve bu sorun içerisinden kendini zor kurtaracağı anlamına gelmektedir. Rüyada çok gülmek ise rüya sahibinin evlilik yapıp ve yaptığı evlilikten, bir erkek çocuğu olacağı ve o çocuğun ailesine yaşatacağı sorunların habercisi olarak bilinir. Bir çok kişi gördüğü rüyanın etkisinde kalarak günlük yaşantısında daha dikkatli olduğu ve her an bir şey olacakmış gibi sürekli panik halinde olur. Rüyada çok gülmek her manada rüya sahibinin ağlayacağına işaret olarak bilinmektedir. 
]]>
Gülmek https://www.gul.gen.tr/gulmek.html Sat, 01 Dec 2018 16:49:31 +0000 Gülmek, Hayatın her alanında insan stresli olabilir. Ev hayatı, öğrenciler için okul; çalışanlar için iş hayatı, arkadaşlıklar her şey insaoğlunun stres yapabileceği olaylar ile doludur. Çoğu zaman bu durumlardan ken Gülmek, Hayatın her alanında insan stresli olabilir. Ev hayatı, öğrenciler için okul; çalışanlar için iş hayatı, arkadaşlıklar her şey insaoğlunun stres yapabileceği olaylar ile doludur. Çoğu zaman bu durumlardan kendimizin veya karşımızda ki insanın bir gülümsemesiyle, uzaklaşabiliyoruz. Gülmek, hiç kuşkusuz ki sorunlardan bir nebze de olsa arınma yöntemi olarak görülebilir.

Gülmek, fizyolojik anlamda yüzümüzde bulunan 12 adet kasın birbiriyle uyum sağlamasıyla oluşan bir harekettir. Biyolojik anlamda ise, vücutta bulunan otonom sinir sisteminin bir hareketidir. Otonom sinir sistemi sempatik ve parasempatik olarak iki birime ayrılır. Gülmek fiili ise bu iki birimin karşılıklı olarak etkileşimi dolayısıyla ortaya çıkmaktadır.

Peki Biz Neden Güleriz

Özellikle espriler yapıldıkları zaman gülme eylemleri ortaya çıkar. Bu beklenmeyen durum karşısında, duyu organlarımız, belleğimiz ile alakalandırma konusunda bir bağlantı kopukluğu yaşar. Bellek ile ilişkilendirme de ki bu kısa süreli kopukluk, otonom sinir sisteminde ki sempatik sinirleri alarma geçirmeye yeterlidir. Sempatik sinir sistemleri bu durumu bir tehdit olarak algılar. Ve bu da “savaş ya da kaç” algısını tetikler. Fakat bellek ile sinirler arasında bağlantı kurulduğu anda, bu tehdit algısı ortadan kalkar.  Bu defa da devreye parasempatik olan sinir sistemi girer. Parasempatik sinirler, tekrar normal hayata dönülmesi amacıyla, kol ve bacaklarda oluşan gücü, gülme eylemine dönüştürür.

Aslında gülme olayının gerçek biyolojik süreci daha karmaşık bir yapıya sahiptir fakat, bu kabaca anlatım az çok gülmek eyleminin neden ortaya çıktığını anlamamız için yeterli sayılabilir.

Gülmek Eyleminin Ne Gibi Faydaları Vardır

Gülmek vasıtası ile çoğu problemimizden kısa bir süre bile olsa uzaklaşabileceğimiz hiç kuşkusuz ki ortadadır. Fakat bunun dışında gülmenin bir çok faydası olduğu da bilim adamlarının araştırmaları sayesinde bilinmektedir!

Bu faydalar aslında saymak ile bitmez. Fakat gülmek eyleminin faydalarından biraz bahsedelim.

Klinik ortamda yapılan araştırmalar, gülmenin kan dolaşımını arttırdığını ve vücuttaki bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gözler önüne sermiştir. Bu sayede sağlığımızı da korumaktadır. Ayrıca fiziksel ve ruhsal açıdan acıları dindirme yönünden yardımcı olur. 

Hipertansiyon, ülser, romatoid artrit, felç, kalp hastalıkları ve hatta diyabet gibi çok çeşitli hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde ve hastalıkların risklerinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.  

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Gülmek, vücutta doğal anti–histaminikler salgılanmasını uyarır. Ayrıca vücutta üretilen doğal antibiyotik görevi gören T hücrelerinin aktifleştirilmesinde görevlidir. Bütün bu görevler bağışıklık sistemini güçlendirmeyi ve vücudun enfeksiyonlar ile savaşında direnç göstermesini sağlar. Gülmek, kan dolaşımı ve kandaki oksijen seviyesini arttırdığından dolayı vücutta bulunan lenfatik sisteme giden oksijenli kan miktarının artmasına sebep olur. Bu da, hastalık yapıcı virüs ve bakterilere karşı vücudun güçlenmesine yol açar.

Hormonları Düzenler: Gülmek, stresi ortaya çıkaran kortizol, dopac, epinefrin isimli bazı hormonların salgılanmasını azaltır. Bu da stres, depresyon, anksiyete, melankoli, öfke gibi duyguların ortaya çıkmasını engellemeyi sağlar. Aynı zamanda gülmek, ağrıyı azaltır ve endorfin adı verilen hormonun fazla salgılanmasını sağlayarak yine depresyon ve anksiyete, kaygı gibi duyguların rahatlatılmasında görev alır.

Hipertansiyonu Engeller: Hipertansiyon problemi yaşayan insanların gülmek vasıtasıyla bu sorunlarının azaldığını söyledikleri bir gerçektir.  Kan basıncında ki anomalileri dengeye sokar. Gülen insan derin bir nefes alacak ve böylece oksijen ve bazı besinler de vücudun tüm hücrelerine dağılacaktır. 

Mavi Gül https://www.gul.gen.tr/mavi-gul.html Sun, 02 Dec 2018 13:44:24 +0000 Mavi Gül doğada doğal olmayan bir güldür. Mavi rengini veren pigment delfinidine genetik yapısı itibariyle sahip değildir. Delfinidin geninin olmaması nedeniyle güller mavi renkte çiçek açmaz. Mavi güller tarihten bu Mavi Gül doğada doğal olmayan bir güldür. Mavi rengini veren pigment delfinidine genetik yapısı itibariyle sahip değildir. Delfinidin geninin olmaması nedeniyle güller mavi renkte çiçek açmaz. Mavi güller tarihten bu yana imkânsızı elde etmenin sembolü olmuştur. 


Mavi Gülün Üretimi:

Mavi güller genel olarak, beyaz güllerin mavi boya ile suni olarak boyanmasıyla üretilir. Ibni Avam’ın yazdığı kitapta, beyaz gül köküne mavi boya konulmasıyla mavi gülün üretilebileceği yazılmaktadır. Işık altında, lavanta yahut mor renkli bir gül, ışıklandırılmayla, mavi olarak görünse de, bu sadece oyundur.Bazı çiçekçiler ise, beyaz gülü, mavi boya ile boyamak suretiyle, sahte mavi çiçekler satmaktadırlar. 

Genetiği Değiştirilerek Yapılan Mavi Gül:

2004’te Avustralyalı Florigene ve Japon Suntory firmaları 13 yıl boyunca yürüttükleri ortak bir çalışma sonucu genetik mühendisliği kullanarak ilk mavi gülü ürettiler. Petunyadan yapılan klonlama delfinidin geni,, Rosa gallica türü güle yerleştirilmiş, ancak siyanidin pigmentinin hâlâ bulunmaması nedeniyle gülün rengi keskin maviden daha çok koyu burgonya rengi gibi olmuştur. Bundan sonraki çalışmalarında Rnai teknolojisi kullanılıp] siyanidin üretimi baskılanmış, çok az miktar siyanidin bulunan koyu eflâtun rengi tonlarında bir bitki üretilebilmiştir.

Mavi Gül İnancı: 

İmkânsızı simgeleyen mavi güller, sahibine gençlik verdiği, yada talebini verdiğine inanılır. Misal olarak; Slav mitolojisinde mavi gülü Baba Yaga'ya getirenin muradının verileceği umulur.

Mavi gülün manası, renginin ayımı yapılmaksızın, gül çiçeğinin kendisi gibi çok fazla hikayesi vardır. Sanat ve medya alanlarında mavi gül çok sık resmedilerek güle farklı manalar verilmiştir.

Mavi GülMavi Gülün Anlamı Nedir

Mavi gül doğada normal olarak bulunmadığından doğaüstü bir yapısı ve anlamı bulunur. Örnğin; 90’larda televizyonda oynayan “İkiz Tepe”ler dizisinde, FBI ajanı Gordon Cole, mantık ve bilimsel yolla açıklanmayan suçları benzetmek için “mavi gül olayları” tabirini kullanırdı. David Lynch’in dizisinde, doğaüstü ve açıklanamayan olaylar, mavi gül’ün suni yapısına atıfta bulunmak suretiyle tasvir edilir.
 • Mavi gül akılın, hayal gücü güçlü, istekli ve özgürlüğe bağlı özgün özelliklerinden oluşur. Mavi gül bulma umudu asırlardır sürmekte ve bu işle uğraşanlar halen mücadele etmektedir.
 • Doğada tabii olarak yetişmemesi ve insanlar arasında mavi güle özlem duyulması nedeniyle, mavi gül imkansızlığı temsil etmektedir. Gerçekleşmez bir arzu ve yerine gelmeyecek bir umudu anlatmak için mavi gül sembolize edilmiştir.
 • Bazıları, mavi gülü ilk bakışta aşkın yaşattığı duygunun dışa aktarımına benzetir. Karşılığı olmayan aşklar da mavi gülle benzetilir. Bazı kültürlerde de, asil kanı, büyük bir ihtişam ve görkemi sembolize eder.
 • Hiç olmayacak bir işin gerçekleşmesi, tüm zorlukların kalkması ve yeni bir başlangıç da mavi gülle benzetilebilir. 
 • Mavi gül’ün yapay yolla elde edilmesi sonucu Japonya’dan sonra başkar ülkelerde de genetiği değiştirilerek bu gülün üretilip satılması nedeniyle, bu güle lüks ve zenginlik gözü ile de bakılmaktadır.
 • Amerikan yazar Tennessee Williams’ın klasik “The Glass Menagerie” adlı oyunundaki karakterin sakat olmasından dolayı lakabı, “Mavi Gül”dür. Bu esas karaktere, mavi gül lakabının verilmesinin sebebi farklılığının güzelliğine dikkat çekmek içindir.
Ülkemizde Mavi Gül’ün Hikayesi:

ülkemizde Mavi Gül’le ilgili pek çok hikaye vardır. Örneğin, yazar Osman Çeviksoy, “Kar Yağar Gül Üstüne” kitabındaki “Mavi Gül” hikâyesinde; Bedrettin ile Mesude’nin aşkını mavi gül ile sembolize etmiştir. 
]]>
Sarı Gül https://www.gul.gen.tr/sari-gul.html Mon, 03 Dec 2018 12:49:37 +0000 Sarı Gül, diğer güllere karşın daha kısa bir geçmişe sahip olan sarı gül, Avrupa'nın 18. yüzyıla kadar dikkatini çekememiştir. Daha sonra Orta Doğu'da sarı güllerin kendiliğinden car olduğu fark edilmiştir. O güne Sarı Gül, diğer güllere karşın daha kısa bir geçmişe sahip olan sarı gül, Avrupa'nın 18. yüzyıla kadar dikkatini çekememiştir. Daha sonra Orta Doğu'da sarı güllerin kendiliğinden car olduğu fark edilmiştir. O güne kadar herkes pembe güllerin varlığından haberdardı. Daha sonra beyaz güller ve sarı güller ortay çıktı ve gülün popülaritesi bir anda yükselmeye başladı.

Sarı gül, kadınlar için oldukça önemi olan güllerin hediye olarak verilmesi de onları çok memnun etmektedir. Onları memnun etmek ve onlara verilen değeri göstermek için hediye olarak alınabilir. Özellikle Viktorya döneminde ortay çıkan sarı gül, tarihte sürekli olarak anlam değiştirerek günümüze gelmiştir. Genellikle güneş ile ilişkilendirilen bu gül türü, günlük yaşamda da kendine has bir yer edinmiştir. Bilindiği üzere çiçeklerin dili oldukça kompleks ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Her gülün anlamı genişleyerek duruma göre de farklılaşabilir. Sarı gül mutluluk, arkadaşlık ve verilen kişinin önemsenmesi anlamlarına gelmektedir.

Sarı gül, bu gülün ilk anlamlarından biri arkadaşlık ve dostluktur. Ayrıca mutlu olunduğu anlamına da gelmektedir. İskandinav ülkelerinde ise bu gülün anlamı kıskançlık olarak ifade edilmektedir. Eğer sarı gül dikensiz ise ilk görüşte aşkı simgelemektedir. 

Sarı GülSarı gül, diğer güller ile bir araya getirilip bir demet halinde sunulurken de sarı gülün anlamları değişmektedir. Beyaz bir gül ile buket haline gelen bu gül, birlik ve ahengi simgesi olarak nitelendirilir. Kırmızı güller ile buket haline getirilirse bir mutluluk anlamına gelmektedir. Eğer kırmızı gülün yaprakları ile bir araya getirilmiş bir buket ise buda arkadaşlıktan aşka dönüşen bir anlamı simgelemektedir. En çok kullanılan anlamı ise arkadaşlıktır. Bir arkadaşınızı önemsediğinizi göstermek için ona bir sarı gül alarak ona verdiğiniz değerin ne derecede çok olduğunu ifade edebilirsiniz.
]]> Japon Gülü https://www.gul.gen.tr/japon-gulu.html Mon, 03 Dec 2018 21:47:30 +0000 Japon gülü, Aşırı sıcağı ve soğuğu sevmeyen Japon gülü beyaz, kırmızı, sarı ve pembe renkte çiçekleri bulunur. Parlak canlı renkleriyle salon bitkisi olarak sıkça tercih edilen ortamını sevince kolay yetiştirilen bir bi Japon gülü, Aşırı sıcağı ve soğuğu sevmeyen Japon gülü beyaz, kırmızı, sarı ve pembe renkte çiçekleri bulunur. Parlak canlı renkleriyle salon bitkisi olarak sıkça tercih edilen ortamını sevince kolay yetiştirilen bir bitki türüdür. Batıda Çin gülü olarak bilinen Japon gülü kendini parlak ve canlı yaprakları sayesinde farklı gösterir. Bahçede yada saksıda yetiştirilebilen Japon gülünü saksıda yetiştirmek isterseniz geniş bir saksı tercih etmelisiniz çünkü Japon gülü dikine değil kökleri enine genişlemektedir. Saksıda hava alması için drenaj deliği bulunmasına dikkat ediniz. 30 cm. boyutunda bir saksı ilk sene için yeterli olmakla birlikte ilerleyen yıllarda saksısı ve toprağı düzenli olarak değiştirilir. Saksı tercihinizi toprağın fazla ısınmasının önüne geçen kil saksılardan da yapabilirsiniz. Potasyum açısından zengin ve hafif toprağı seven Japon gülü için tercih edeceğiniz toprak ile potasyum bakımından zengin bir komposto kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Japon gülü ne zaman ekilmelidir

Japon gülü çoğu zaman tohumdan yetiştirilir. Sizde eğer tohumdan yetiştireceksiniz en uygun mevsim sonbahar olacaktır. Sonbaharın sonlarında uygun boyutlarda  saksınızı 3 cm. aralıkla tercih ettiğiniz aralıklarda tohum ekebilirsiniz. Üzerini hafifçe kapatacak kadar çok az toprak serpin. Direk güneş ışığı almayan yalnız aydınlık bir ortamda üzerini streç filmle kapatın. Kapladığınız streç filmin üzerine minik delikler açarak su püskürtücüye bu deliklerin üzerinden sulaya bilirsiniz. Üzerine örttüğünüz streç film tohumların nemini korumasını sağlayacaktır. Tohumların boyu 1/2 cm. olunca streç film kaldırılır. Bol güneşi seven Japon gülü, toprağının da aynı zamanda sürekli nemli olması gerekmektedir. Soğuk ve esintiden hoşlanmayan Japon gülü 15/35 derece arasında daha sağlıklı yetişir. Daha düşük sıcaklıklar bitkinin hastalanıp ölmesine neden olur. İlkbahar ve yaz aylarında dışarıda tutuğunuz çiçeğinizin sonbahar ayında sıcaklık düşüşlerinin hissedilir derecede düştüğü zamanlarda kapalı ortamlarda muhafaza etmenizi tavsiye ediyoruz.

 Japon gülü hangi aralıklarda sulanmalıdır

 Sıcak yaz aylarında bolca su vermeniz de fayda vardır. Japon gülü bol suyu seven bir bitkidir. Bahçede yetiştiriyorsanız her gün düzenli olarak sulamamız ve toprağının kurumasına izin vermemeniz gerekmektedir. Eğer Japon gülünüz saksıda ise saksının drenaj deliğinden su gelene kadar sıcak günlerde her gün sulamamız gerekmektedir. Saksıda ki Japon gülünüz sonbaharda ve kış aylarında çiçeklerini döktükten sonra sadece toprağı tamamen kuru iken ara ara su vermeniz gerekir, bunun sebebi ise bitki sonbahar ve kış aylarında kendini korumaya alıp yavaş çalışır. Sizin fazla miktarda vereceğiniz su bitkinin köklerinin çürümesine yol açacağı için daha dikkatli sulayınız.

Japon GülüJapon gülü budaması nasıl yapılmalıdır

Enine büyüyen bir bitki olan Japon gülünü budarken dikkat etmeniz gereken ilk bahar ve sonbahar aylarında yapmaktır. Her ilk baharda uzayan dallarının iki yaprak kalacak şekilde hemen yaprağın üst kısmından kesin. Japon gülünü budarken çürümüş ve kurumuş çiçekleri arada bulunan ölü dalları ayıklayın ve kesin.  Daha sağlık lı ve güzel görünümlü olması için çiçeğinizi sularken üzerine su püskürtün. Japon gülü tohumla yetiştiren bir bitki olmasının yanında fide ile de çoğalabilen bir bitkidir. Kendiniz veya sevdikleriniz için yeni Japon gülleri yetiştirip onlara hediye edebilirsiniz. İlk baharın ilk aylarında çiçeğinizin toprağını değiştirirken köklerinde çoğalmış olan filizleri ellerinizle hafif bir şekilde ayırın ve hazırlayacağınız yeni saksılara dikin. Bitkinize vitamin verebilir zararlılardan korumak için bitkiye uygun ilaçlar kullanarak çiçeğinizi zararlılardan koruyabilirsiniz. Evinizin bahçesinde ve saksıda kolaylıkla  yetiştireb]]> Patatesli Gül Böreği Tarifi https://www.gul.gen.tr/patatesli-gul-boregi-tarifi.html Tue, 04 Dec 2018 16:45:48 +0000 Patatesli Gül Böreği;  patatesli gül  böreği hem yetişkinler  için hemde çocuklar için tercih edilen bir börek çeşididir. İster  kahvaltıda ister yemek yerine hem kolay,hem besleyici, hem de pratik bir börektir patates Patatesli Gül Böreği;  patatesli gül  böreği hem yetişkinler  için hemde çocuklar için tercih edilen bir börek çeşididir. İster  kahvaltıda ister yemek yerine hem kolay,hem besleyici, hem de pratik bir börektir patatesli gül böreği.
Patatesli gül böreğini eskiden annelerimiz elleriyle açar sacın üzerinde pişirirlerdi. Fakat günümüz şartlarında maalesef bu mümkün olmuyor. Ama çalışan bayanlarında yardımına hazır yufkalar yetişmektedir. Hem pratik hemde kısa sürede hazırlanacak bir patatesli gül böreği  yapacağız.

 Patatesli gül böreği tarifi yapmak için gerekli olan malzemeler; 
 • Dört veya beş adet günlük yufka
Patatesli gül böreğinin  iç harcı için gerekli olan malzemeler; 
 • Dört beş adet orta boy patates
 • bir adet orta boy kuru soğan
 • bir çay kaşığı kırmızı pul biber
 • bir tutam karabiber
 • bir tutam kimyon
 • yarım demet maydanoz
 • yeteri kadar tuz
Patatesli gül böreğinin yufkalarının  arasına sürmek için ;
 • bir su bardağı süt, 
 • bir çay bardağı sıvı yağ. 
Patatesli gül böreğinin üzeri için;
 • bir adet yumurta sarısı, 
 • yeteri kadar susam.

Patatesli Gül Böreği TarifiPatatesi gül böreğinin yapılışı;  

iç malzemeyi hazırlamak için orta boy tencereye tuz ve suyu koyuyoruz. İçerisine yıkadığımız patatesleri  koyup pişinceye kadar kaynatıyoruz. Daha sonra pişen patatesleri bir çatal yardımı ile iyice eziyoruz. Diğer yandan da soğan ve maydanozu ince ince doğruyoruz. Patatesli böreğin harcını hazırlayacağımız tavaya sıvı yağ koyup soğanları pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Daha sonra patatesleri ve kullanacağımız baharatları karıştırıp soğumaya bırakıyoruz. Daha sonra da  ince ince doğradığımız maydanozları ilave ediyoruz.
Patatesli gül böreği için aldığımız yufkaları tezgahın üzerine üst üste koyup, üçgen şeklinde dört eşit parçaya bölüyoruz. 
Diğer yandan da bir kasenin içerisine sıvı yağ  ve sütü koyup karıştırıyoruz. Tezgahın üzerine serdiğimiz yufkaların üzerine bu harçtan sürüyoruz. Daha sonra da patatesli harçtan koyup, rulo seklinde saralım. Daha sonra da bu yufkaları içe doğru kıvırıp, gül şeklini veriyoruz. Hazırladığımız bu patatesli gül böreğini yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine diziyoruz. Daha sonra da bu böreklerin üzerine yumurta sarısı sürüp, susamla süslüyoruz. Önceden ısıtıp 180 dereceye ayarladığımız  fırında ortalama 30- 35 dakika  üzeri pişinceye kadar pişiriyoruz. Pişirdiğimiz bu patatesli gül böreğini ılık olarak servis ediyoruz. 

Afiyet Olsun
]]>
Gül Ağacı https://www.gul.gen.tr/gul-agaci.html Wed, 05 Dec 2018 13:27:58 +0000 Gül Ağacı, Çok yıllık çalı ve yarı odunsu bir bitki türü olan gül ağacı, çift çenekli bitkiler arasında yer alır. Oldukça hızlı büyüyen gül ağacı belirli aralıklarla yapılacak olan budama ile daha kaliteli çiçekl Gül Ağacı, Çok yıllık çalı ve yarı odunsu bir bitki türü olan gül ağacı, çift çenekli bitkiler arasında yer alır. Oldukça hızlı büyüyen gül ağacı belirli aralıklarla yapılacak olan budama ile daha kaliteli çiçekler açabilir. Çalı formu haricinde birçok farklı çeşitte yetiştirilebilen gül ağacı sarılıcı, tırmanıcı ve yayılıcı formlarda da yetiştirilebilir. Gül Ağacı bahçe düzenlemesinin vazgeçilmezidir ve bulunduğu her ortama ayrı bir hava katar. Kültürlemeler sonucu minyatür şeklinde ve saksı bitkisi olarak da balkonlarda yetiştirilebilir.
Gül Ağacı fidanlarına güvenilir olan seralardan satın alabilirsiniz. Aldığınız fidanların sağlıklı bir gül ağacı olmasını istiyorsanız aşının üzerinde en az dört adet sağlıklı dal çıkmış olmasına ve yapraklarının lekesiz ve canlı olmasına dikkat etmelisiniz.

Gül ağacının dikim zamanı, saksı içerisinde satın aldığınız gülleri her mevsim dikebilirsiniz. 

Gül ağacı toprak seçimi, gül ağaçları oldukça dayanıklı olan bitkilerdir ve killi ve demiri bol kırmızı topraklarda daha verimli bir şekilde yetişirler. Asitli ve mineral oranı düşük topraklarda verimi azalır ve fazla gelişmez.
oldukça fazla güneş ışığına ihtiyaç duyan gül ağaçları gölge ve kuytulara dikilmelidir. Eski gül ağaçlarının bulunduğu yere yeni gül fidanları dikeceksiniz eğer dikim yapmadan önce toprağı derin ve geniş bir şekilde açmalı ve çıkardığınız toprağın yerine hazırlamış olduğumuz yeni toprağı koyarak dikim yapmanız gerekmektedir. Gül ağaçları en çok drenajlı toprakları severler. Su sızdırmayan topraklara dikildiği takdirde iyi sonuç alınmamaktadır. Gül ağaçları dikilmeden önce 50 cm derinlik ve genişliğinde yer açılarak toprakta bulunan ot ve taşlar temizlenmeli ve toprak gübre ile karıştırıldıktan sonra dikim işlemi yapılabilir.

Gül ağacı sulama, bitki yapısı olarak oldukça dayanıklı bir tür olan gül ağaçlarının sulaması geciktiği takdirde hemen kuruyup solmazlar. Ancak sulama yapıldığı zaman güller gelişme göstermez ve tomurcuklanma kendilerini koruma altına alırlar. Gül ağaçlarına sulama yapılırken ağacın dibinde suyun fazla birikmemesine dikkat etmek gerekir haftada hava sıcaklığına göre bir ya da iki defa sulama işlemi yapmak yeterli olur. Saksıya dikilen ağaçlar ise daha çok suya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle daha dikkatli sulanmaları gerekir.

Gül AğacıGül ağacı gübreleme, gül ağacının toprağı mutlaka gübre ile beslenmelidir. Doğal gübre olarak koyun, keçi ve sığır gübrelerinin kullanılması önerilir. İlkbahar mevsimi ve yaz mevsiminin başında yılda iki defa olmak üzere toprak derin bir şekilde çapalanarak bol miktarda gübre ile karıştırılmalıdır. Doğal gübrelerin yanı sıra özel gül besinleri de kullanılabilir. Özel gül gübresi bulunamazsa özel bitki besinleri ve suni gübreler de kullanılabilir. Ancak tek özellikte olan potasyum, şeker ve azot gübreleri gibi suni gübreler gül ağacına zarar verebilir.

Gül ağacı budama, budanmış olan gül ağacı oldukça fazla sürgün oluşturur ve çiçekleri oldukça küçük ve kalitesizdir. Gül ağacının uygun bir şekilde budanması yaşlı, hasta ve verimsiz olan dalların çıkartılarak iyi bir çiçeklenme olması için birkaç dal bırakılarak yapılır. Budama işlemi ile bahçenize uygun olan ağaç şekli de yaratabilirsiniz. Budama işlemi ile sağlıklı ve kuvvetli bir ağaç gelişimi sağlayabilir, ağacın içine havanın ve ışığın daha fazla girmesine yardımcı olabilirsiniz. Gül ağacının budama işlemi dikim aşamasında dikim budaması ile başlayıp sonbahar sonu ve kış bitimi arasında yapılır.

Gül ağacı çoğaltılması, bu işlem nisan ayında kökten ayırma yöntemi ile yapılabilir. Bu yöntem aynı zamanda her ortamda yapılabilecek olan ve oldukça zahmetsiz bir çoğaltma yöntemidir. Çoğaltma yapılırken köklerinden ayırdığınız gülü vakit kaybetmeden köklerinden başka bir saksının içine dikip çoğaltabilirsiniz. Kökl]]> Siyah Gül https://www.gul.gen.tr/siyah-gul.html Wed, 05 Dec 2018 23:24:10 +0000 Siyah gül, siyah gül çiçekler arasında en etkili ve çok güzel olan bir gül çeşididir. Güller bir çok rengi ile bilinir. Kırmızı, pembe, beyaz ve sarı güller vardır. Güllerin her rengi de çok güzeldir. En çok bilinen gül Siyah gül, siyah gül çiçekler arasında en etkili ve çok güzel olan bir gül çeşididir. Güller bir çok rengi ile bilinir. Kırmızı, pembe, beyaz ve sarı güller vardır. Güllerin her rengi de çok güzeldir. En çok bilinen gül rengi, kırmızı ve pembe güllerdir. Gül çeşitleri arasında da bir siyah gül vardır. Siyah gül güllerin efendisi olarak bilinir. Öyle etkili bir güldür ki görenler gözlerini ondan alamazlar. Gülleri sevenler ya da siyah güllere meraklı olanlar, neyazık ki hiçbir yerde göremezler. Çünkü siyah güller artık yok. Siyah gül tüm dünyanın bir yerinde yetişiyor. Genellikle gonca halindeyken açtıktan sonra koyu kırmızıya dönüşüp siyaha dönüşüyor. 

Siyah GülSiyah gül Türkiye de sadece Şanlıurfa Halfeti de yetişiyor. Siyah gül halfeti ye has bir güldür. Çünkü sadece Halfeti'de siyah açıyor. Yani sadece Halfeti topraklarında siyah açıyor. Bu siyah gül çeşidi başka memlekette ya da başka bir iklimde, ya da başka bir toprakta olsa rengi siyah olmuyor ve rengi değişiyor siyah açma özelliğini kaybediyor. Bu siyah gül diğerlerine göre bodur oluyor ve Halfeti gülü olarak biliniyor. Bu siyah gül çeşidi topraktan çıkarılıp başka bir bölgelere ekildiği zaman gülün rengi değişiyor. Ya da siyah gülün tohumu alıp başka bir bölgelerde yetiştirilir ise güller siyah açmıyor. Kırmızı renkte açıyor. 

Mevsim olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açan bu siyah güllerin çapı 6-7 santimetreye ulaşıyor. Yarı katmerli ve hoş kokulu nadide bir güldür. Bölge halkı bahçesinde siyahın asaleti olarak görüyorlar ve çok seviyorlar. Halfeti sular altında siyah güllerle beraber. Siyah gülleri ile yüzyılları aşan tarihi ile cenneti hatırlatan doğası ile Halfeti Allah'ın bize emanetiydi. Ama biz o emanete sahip çıkamadık. Halfeti sular altında. Halfeti'li ise acılar içinde.
]]>
Gül Çiçek https://www.gul.gen.tr/gul-cicek.html Thu, 06 Dec 2018 00:29:29 +0000 Gül Çiçek, Gülgiller familyasından olan güzel kokusu ve güzel görünümü ile evlerin baş köşelerinde, bahçelerde ve iş yerlerinde yetiştirilebilen bir bitki olan gül çiçeğin ana yurdu Asya'dır. Fakat oldukça gösterişli Gül Çiçek, Gülgiller familyasından olan güzel kokusu ve güzel görünümü ile evlerin baş köşelerinde, bahçelerde ve iş yerlerinde yetiştirilebilen bir bitki olan gül çiçeğin ana yurdu Asya'dır. Fakat oldukça gösterişli bir bitki olmasından dolayı tüm dünyada yetiştirilmektedir. Beyaz, kırmızı, sarı ve pembe gibi renklerde bulunan gül çiçek güneş alan rüzgarsız yerlerde yetişir. Her bir türü farklı bir şekilde açan gül çiçek kesme çiçekçilik içerisinde en çok talep alan çiçekler arasında yer alır. Bu hoş kokulu çiçekten birçok şekilde faydalanılmaktadır. Güzel görüntüsünden dolayı park ve bahçeleri donatmıştır. Bakımı oldukça kolay olan bu çiçek güzel kokusu sebebiyle en başta parfüm olmak üzere birçok kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra gül reçeli ve gül suyu olarak da kullanılan gül çiçeğin yetiştirilmesi oldukça kolaydır.

Yetiştirilmesi, doğrudan güneş ışığını sevmeyen bu çiçek ışıktan dolaylı bir şekilde de yararlanabilir. Aşırı derecede soğuk ve sıcak havalarda çiçeğin yaprakları ve kökleri ve çiçekleri zarar görebilir. Saksı değişimi ise yılda 2 defa yaz ayların başlangıcında yapılmalıdır.

Toprak, gül çiçek için en verimli toprak demir açısından zengin olan kırmızı kil ve kumlu topraktır. Suyu içerisinde tutan topraklar gül çiçek için uygun değildir. Toprağın geçirgen olması gerekir. Normal toprakta da iyi yetişebilen bu çiçeğin toprağı gül çiçeği için özel olarak üretilmiş olan bitki besinleri ile beslenmelidir.

Sulanması, yaz aylarında çiçeğin suya daha çok ihtiyacı olacağı için bu aylarda daha fazla sulanması gerekir. Bu çiçek sulanırken su toprağın her yerine ulaşmalıdır. Sulama yapılırken bitkiye aynı miktarda su verilmeli ve sulamaların aynı günde yapılmasına özen gösterilmelidir. Kış aylarında ise oda sıcaklığının 12 derecenin altında olmamasına dikkat etmeli ve vereceğimiz suyun çeşmeden direkt olarak değil de oda sıcaklığında bekleterek verilmesi gerekir.

Budama, budama işlemi çiçek açma mevsimi geçtikten sonra yapılmalı, gül çiçeğinin sağlıklı bir şekilde büyümesi için yapılan budamalar güllerin derli toplu büyümesi ve dalların rastgele biçimsiz bir şekilde uzamaması için de yapılabilir.

Hastalıkları, genellikle mantar ve böceklerden kaynaklanan hastalıklar karşısında bitkinin verimli olması için vakit kaybetmeden önlem alınmalıdır. Bitkiler için hazırlanmış olan sentetik ilaçları bu çiçek için de uygulayabilirsiniz.

Gül ÇiçekÇoğaltılması, aşılamadan çelik, tohum ve danlandırma ile üretmeye kadar birçok çeşit ile çoğaltılabilir. Çelik ile üretme, yaz mevsiminin sonunda bir senelik olan dalların kesilip alınarak yaprakları kopartılmadan makas yardımıyla dip kısımlarından kesilip ayıklandıktan sonra dalın yarısından fazla kısmının toprağın altında olacak biçimde dikilmesiyle yapılır. Bu şekilde yapılan üretmede bitki kolay bir şekilde köklenir ve ilkbahar mevsiminde köklerine zarar vermeden sökülerek dikilmek istenen yere dikilir. Tohum ile üretme, gül çiçek için pek de tavsiye edilmeyen bu yöntem iki ayrı ürün melezlenerek farklı ve yeni bir tür elde etmek için uygulanmaktadır. Dallandırma ile üretme kesilen dalın toprağa ekerek yapılan bu yöntem her tür için uygun değildir.
]]>
Gül Dikeni https://www.gul.gen.tr/gul-dikeni.html Thu, 06 Dec 2018 17:30:30 +0000 Gül dikeni, renk ve kokularıyla güller insanları asırlardır hayran bırakmışlardır. Tatlı sert deyimine en çok yakışan bitkilerden biri güldür. Güzellik ve tatlılık tarafını çiçeği ile kazanırken, sertliğini dikeni tar Gül dikeni, renk ve kokularıyla güller insanları asırlardır hayran bırakmışlardır. Tatlı sert deyimine en çok yakışan bitkilerden biri güldür. Güzellik ve tatlılık tarafını çiçeği ile kazanırken, sertliğini dikeni tarafından alır. Gülün dalında olan dikenler onu koparırken hemen kendini fark ettirirler. Aslında bu güzel renkli çiçeğin hayatiyetini sürdürebilmesi için gereklidir. Dikenler sayesinde diğer otobur canlılardan korunmuş olur. Ayrıca gül dikeni çiçeğin tırmanabilmesi için bir kanca gibi vazife yapar. Güller tabii halde ışığı çok seven bir çiçektir. Kalabalık, iç içe geçmiş  ağaçlar arasında ise dikenler olur ve onun ışığa erişebilmesi için en büyük ve en önemli yardımcılarıdır.

Hatta bu nadide çiçeğe şiirler bile yazılmıştır. Gül güzelliğinin yanında ticari sahada, Isparta'da olduğu gibi pek çok yer de dikkat çekmektedir. Sadece Almanya da geçen sene 800 milyon adet gül satıldığı bilinmektedir. Bilindiği gibi gül çok eski çağlardan beri insanlar tarafından yetiştirilmektedir. Yaprakları tam kapalı gonca olarak tabir edilen güller, yetiştiricilerin çabasıyla, aşı ve diğer tozlaştırma tekniği ile birçok şekle ve değişik renklere bürünerek ötelerin, o güzellikler diyarının birer mesajı olmuşlardır.Gül Dikeni 

Çiçekçileri tarafından çok aranan ve çok sevilen, kapalı gizli bir kutu gibi yaprakları sarılmış olan bu güller aslında doğada da bulunmaktadır. Mesela Çin'de ki çay gülleri ve kuzey Avrupa da ki güller bunların arasındadır. Bunları inceleyen ve taklit eden insanlar kapalı gülü yetiştirmeye başlamışlardır. Pek az kişinin bildiği gibi aslında gül beş tane tek yaprağı sahiptir. Çevre şartları ve yer yüzündeki radyoaktivitenin sebebi ile gülün genetiği değişikliğe uğramıştır. Gül bitkisinin yaprak sayısı bu yüzden 25'i bulmuştur. Gülü iyi bilen botanikçiler, yeni gülün sürgünlerini röntgen şualarına tutarak, kromozom yapısını değiştirmiş ve daha güzel ve cins güller yetiştirmeyi başarmışlardır.
]]>
Gül Nasıl Dikilir https://www.gul.gen.tr/gul-nasil-dikilir.html Fri, 07 Dec 2018 13:03:22 +0000 Gül Fidanı Nasıl Dikilir Gülfidanı dikimi gülün türüne iklim ve bahçe düzenine göre çeşitli şekillerde yapılabilir. Güllerin türüne göre bahçe düzenlemesi için kullanabilen bir sürü gülfidanı türleri vardır. G Gül Fidanı Nasıl Dikilir Gülfidanı dikimi gülün türüne iklim ve bahçe düzenine göre çeşitli şekillerde yapılabilir. Güllerin türüne göre bahçe düzenlemesi için kullanabilen bir sürü gülfidanı türleri vardır. Gülfidanı, her şeyden önce aylarca çiçek verebildiği için ekonomik olan bir bitkidir. Gül; bakımı kolay, dayanıklı, uzun ömürlüdür. Gülfidanını isteyen herkes ekip, büyütebilir, her duruma uygun gül türü vardır. Burada dikkat edilecek husus ihtiyacınıza ve çevreye uygun bir fidan türünün seçilmesidir. 

Gül Fidanı Seçimi:

Bodur çitlere (40-80 cm boyunda) küçük demetler halinde çiçekler açan gül seçin. Büyük çitler için (80-120 cm boyunda) büyük çalı güllerini seçin.
Kamelya veya duvar kaplamak için boyu 2 metreyi aşabilen tırmanan gül (sarmaşık) seçin. Balkon veya teraslara saksı gülleri seçin. Saksı en az 40cm derinliğinde olmalıdır. Ayrı dikim için ise “Baston Gülleri” tercih edilebilir. Bunlar normal, mini boy yada sarkık dallı olurlar.  
Fidan seçilirken genel ve sertifikalı türlere de dikkat etmek gerekir. Sertifikalı türler için etiketteki Ⓡ, işareti görülerek anlaşılabilir. Orijinal olan sertifikalı güller, normal gül türlerine göre daha çok renk ve koku seçeneği vardır. Yeni üretilen güller sertifikalıdır.

Gül Fidanı Sunumu:

Ekim ayından Mart ayına kadar olan fidanlar “dikime hazır fidanlar” kökleri torf toprağına sarılı olarak satılır. 3 şekilde olabilir:
 • 1) Fide Lotları: Naylon poşete sarılı satılır.
 • 2) Genel Türler: plastik kapta satılır.
 • 3) Sertifikalı Türler: 2 litrelik olan saksılarda satılır.

Yedi veren gülleri, her mevsim çiçek açar.
Yaygın olan bu türler, bazı genel veya eski kökler hariç, mayıstan don zamanına kadar çiçek verirler.
Nisan ayından Ekim ayına kadar bulunan “yapraklı fidanlar” yapraklı veya çiçekli olarak satılmak için üretilirler. Bu türde olan fidanlar köklü olduğu için dikimi kolaydır.

Gül Nasıl DikilirGül Fidanı Nasıl Dikilir

1) Fidan dikilecek yere, derinliği, eni ve boyu 30, 40 cm. bir çukur açılır. Kökler, rahatça çukura sığacaktır.
2) Hazırlanan fidan toprağı ve mineral gübre karışımını çukurun dibine yerleştirin.
3) Dikime hazır çıplak köklü fidanın kök ucundan ve dallarından budanır. Kökteki dallardan 1/3ü, fidan dalından ise 20cm’den yukarısı alınmalıdır.
4) Gübre ve killi toprak ile bulamaç yapılıp dikilecek fidanın kökünü, bu bulamaca batırın. Bu bulamaç fidanın kolay tutmasını sağlar. Yapraklı fidan köklerinin ıslanması ve uyanması için bir süre suda bekletilir.
5) Fidanı, aşı yerinin hafif toprak içinde kalacak şekilde çukura koyun, etrafını hazırlanmış toprakla doldurun.
6) Fidanın tutması için çukurdaki toprağı bastırın
7) Yabani otların önlemek için, fidan dibine 5cm kadar, çam ağacı kabuğu koyun.
8) Sonbahar donlarından korumak için fidanın dibine toprak koyun. Fidanın dibinde aşı yerini de örtecek şekilde konulacak bu toprak don zamanı geçtikten sonra kaldırılır. 

Fidanların Dikim Aralıkları.
 • Demet açan güller için: 30 – 35 cm
 • Büyük açan güller için: 40 – 45 cm
 • Peyzaj gülü için: 50 -100 cm
 • Tırmananı güller ise 1 ila 2 metre aralığında dikilmelidir.
 • Gülleri güneşli ve rüzgar hakim yere dikilirse daha çok koku alınabilir.
]]> Isparta Gülü https://www.gul.gen.tr/isparta-gulu.html Sat, 08 Dec 2018 07:18:48 +0000 Isparta gülü; her bir ilin yöreselliği ile bilinen bir şeyi meşhurdur kiminin yiyeceği, kiminin ise içeceğidir. Isparta nın ise gülleri meşhurdur. Müthiş görünen mis kokan bahçelerindeki gül çeşitleri ile büy Isparta gülü; her bir ilin yöreselliği ile bilinen bir şeyi meşhurdur kiminin yiyeceği, kiminin ise içeceğidir. Isparta nın ise gülleri meşhurdur. Müthiş görünen mis kokan bahçelerindeki gül çeşitleri ile büyülenmemek mümkün değildir. Isparta dan geçişte, görsel olarak görünen o eşsiz güzellikleri gören ve ilgisini çeken bir çok turist o görselliğe tanık olmuştur. Isparta gülü, aşkı, sevgiyi, saygıyı ve değeri ifade eder. Isparta gülünün büyüleyici kokusundan etkilenmemek mümkün değildir. Kokusuyla herkesi etkileyen Isparta gülü tarihte de önemli bir yere sahiptir. Isparta gülünün bir çok özelliği bulunur. Isparta halkının geçim kaynağı olarak bilinen gül ürünleri üretimi geniş bir şekilde ilgi görmüştür. Isparta gülünün halk edebiyatında bile yeri vardır. Güle verilen değer, sevgi ve saygı bu sürede artmış, Isparta gülüne karşı olan ilgi büyümüştür. Çok değerli olan Isparta gülünden bir çok ürün elde edilir.

Isparta GülüIsparta gülü özellikleri; Isparta gülünün bilinen en büyük özelliği büyüleyici kokusudur. Isparta gülü gösterişiyle göze hitap ettiğinden bahçelerin en önemli köşesinde yer alan bahçe süsüdür. Isparta gülü gerek bahçelerde, gerek evin en güzel yerinde görünümüyle herkesi büyüleyici özelliği vardır. Isparta gülü ile yapılan gül şerbeti yada gül şurupları tam bir şifa kaynağıdır. Hastalıklara iyi gelen Isparta gülü, özellikle bademcik ve boğaz enfeksiyonu hastalıklarına iyi gelir. Isparta gülünün suyuyla yüzü yıkayıp, göz banyosu yapmak göz nezlesini geçirir. Gözde kanamayı önleyen Isparta gül suyu göz içinde bulunan kılcal damarların tıkanıklığını açar ve göze iyi gelir. Isparta gülünden birçok kozmetik ürünler elde edilir. Bayanların vazgeçilmezi olan Isparta gülünün kokusu, kalıcı özelliğe sahip olduğu için Isparta gül suyuyla güzellik banyosu yapılır. Isparta gülünü kaynatarak, çay elde edilir. Yapılan çay gün içerisinde tüketilen, rahatlatan ve ferahlatan çaydır. Isparta gülünden elde edilen çay, yaralarda pansuman edici özelliğe sahiptir. Isparta gülünden elde edilen reçeli ve gül lokumu mükemmel bir lezzete sahiptir. Kozmetik amaçlarda kullanılan Isparta gülü, sabun, parfüm, şampuan, esans amaçlı oda kokularında kullanılır ve çok tercih edilir. Isparta gülünden elde edilen yağ, her türlü cilt sorununa iyi gelir. Bebeklerde ve çocuklarda cilt kuruluğunda tercih edilen Isparta gülü, rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Yaralar üzerine sürülen Isparta gül yağı antibiyotik özelliği olduğundan yaranın hemen iyileşmesini sağlar. Cilt üzerinde temizleyici bir tonik görevini gören Isparta gülü tam bir güzellik ürünüdür.

]]>
Rüyada Gül Görmek https://www.gul.gen.tr/ruyada-gul-gormek.html Sat, 08 Dec 2018 07:38:59 +0000 Rüyada gül görmek:Görülebilecek en iyi rüyalardan birisi olup rüyada gül görmenin çok çeşitli anlamları bulunmaktadır. Görülen gülün rengine göre yorumlanır. Rüyada görülen beyaz gül;rüya sahibinin istek ve dile Rüyada gül görmek:Görülebilecek en iyi rüyalardan birisi olup rüyada gül görmenin çok çeşitli anlamları bulunmaktadır. Görülen gülün rengine göre yorumlanır. Rüyada görülen beyaz gül;rüya sahibinin istek ve dileklerine çok yakın bir zaman içinde kavuşacağı, hasta ise iyileşeceği, borçlu ise kısa bir zaman içinde borçlarından kurtulacağına bekar ise evleneceğine işaret sayılabilir. 

Rüyada kırmızı gül görmek; bekar ise hayatının aşkı ile karşılaşacağına evli ise hayatının dönüm noktasında olduğuna ve çok mutlu günlerin kapıda olduğuna işaret sayılır. Rüyada kırmızı gülü buket halinde görmek; rüya sahibinin hayatında hedefleri için çok büyük bir adım atacağına, sansının açık olduğuna eline çok büyük kısmetler geçeceğine, mal mülk sahibi olacağının habercisidir. Mevsiminde görülen gül rüya sahibinin çok kısa zamanda çok hayırlı bir evladı olacağını ve rüya sahibine bereketi ile geleceğinin işaretidir. 

Rüyada sarı gül görmek; Amelinin düzgün olduğuna, doğru yolda olduğuna etrafındaki insanlar tarafından çok sevilen ve sayılan bir kişi olduğuna, iyi huylu ahlaklı bir eşe sahip olduğuna ve olacağına işaret sayılır. Bazı yorumculara göre rüyada görülen sarı gül veya sarı gül demeti hastalığa yada ayrılığa, işlerinin bozulması, hayat akışının da bazı sorunların meydana gelmesine, eline geçecek hayırsız bir paraya yada mala işaret sayılabilir. Sarı gül çok güzel bir çiçek olmasına rağmen ona ayrılığın simgesi adı verilmiştir. Bu yüzden insanlarda olumsuz ruh hali oluşmasına neden olabilmektedir. Fakat ne olursa olsun rüyada görülen rüya olumsuz bile olsa her zaman hayra yormak gerekmektedir. 

Rüyada pembe gül görmek; Aşka işarettir. Çok saf ve temiz bir aşka sahip olduğunu gösterir. Eğer rüya sahibi evli ise hayatında çok güzel yeni gelişmelerin olacağının göstergesidir. Sevdiği tarafından çok sevildiğine ve sevdiğine bu sevgilin evlilik ile taçlandırılacağına çok mutlu günlerin kapıda olduğunun habercisi sayılır. 

Rüyada Gül GörmekRüyada gül bahçesi görmek rüya sahibi erkek ise işlerinde yükselmeye ve eline para geçmesine işaret sayılır. Gül bahçesi arzu ettiği ne varsa ve rüya sahibinin umudunu kesmiş olduğu bir dileğinin tez vakitte gerçekleşeceği habercisi sayılır. Rüyada görülen gonca gül genelde aşka işarettir. Gonca gül gibi aşkının gün güne büyüyeceğine ve bu aşkı evlilik ile taçlandıracağına işaret olarak gösterilebilir. Evinde gül ağacı gören bir insan çok mutlu olur. Hayatından şan şöhret ün eksik olmaz. Bazı yorumculara göre rüya sahibi evli ise çok hayırlı bir evlada sahip olacağını göstermektedir. Gülün veya gül ağacının solduğunu görmek, kurumuş gül, gülün yapraklarını kopartmak hayatında yaşayacağı zorluklara, işlerinin bozulmasına, kalp kırmaya, sevdiği ile kavga etmeye, aradaki soğukluğa işaret olarak sayılır. Gül ile görülen rüyalar genelde hayırlı sayılır. Fakat ne olursa olsun rüyanın yorumu kişinin ruh haliyle ilgilidir. Rüya sahibi sabah uyandığında eğer mutlu bir şeklide uyanıyorsa rüyası ne kadar olumsuz olursa olsun güzel gelişmelerin olacağının habercisi olarak yorumlanabilir. 
]]>
Namazda Gülmek https://www.gul.gen.tr/namazda-gulmek.html Sun, 09 Dec 2018 02:14:37 +0000 Namazda gülmek; namazın bozulmasına sebep olur. İnsan ruhu ve bedeniyle yaratanın huzuruna çıkıp Allah’ına ibadet etmektedir. Namaz ibadeti çok mühim bir ibadet olup, imanın altı şartından biridir. Dolayısıyla namazı k Namazda gülmek; namazın bozulmasına sebep olur. İnsan ruhu ve bedeniyle yaratanın huzuruna çıkıp Allah’ına ibadet etmektedir. Namaz ibadeti çok mühim bir ibadet olup, imanın altı şartından biridir. Dolayısıyla namazı kılarken ciddiyetten uzaklaşmamak sevap kazanayım derken günaha girmemek lazımdır. 

Namazın Tanımı:

Namaz; dua demektir, Müslümanların yaptığı bazı temel hareketlerden oluşan bir ibadettir. Arapçası" salat" çoğulu da"salavat"tır.

Namaz Dört Kısma Ayrılır;

Farz-ı ayn namazlar. Beş vakit namaz ve cuma namazı gibi. Bu namazları her yükümlü Müslümanın bizzat kılması gerekir.

Vakit namazları: 
 • Sabah Namazı; 2 rekat sünnet, 2 rekat farz olmak üzere 4 rekattır.
 • Öğlen Namazı; 2 rekat sünnet, 4 rekat farz, 2 rekat son sünnet olmak üzere 10 rekattır.
 • İkindi Namazı; 4 rekat sünnet, 4 rekat farz olmak üzere 8 rekattır.
 • Akşam Namazı; 3 rekat farz 2 rekat sünnet olmak üzere 5 rekattır.
 • Yatsı Namazı; 2 rekat sünnet, 4 rekat farz, 2 rekat son sünnet olmak üzere 10 rekattır.
Farz-ı kifâye namaz,

Cenâze namazı cemaatle ayakta iken imama uyularak kılınır. 

Vacib olan namazlar.
 • Vitir ve bayram namazı gibi. Vitr; vacip bir namaz olup, 3 rekattır.
 • Bayram namazı: 2 rekattır. Cemaatle, imama uyularak kılınır.
Nâfile namazlar. 

Farz ve vacipten ayrı olarak kılınan namazlara denir.bu namazlar sünnettir. Sünnet namazları cemaatle veya tek başına da kılınabilir. teravih namazı hacet namazı, gibi. 

Namazda GülmekNamazı Bozan Fiiler:
 • Konuşmak
 • Namazda gülmek (Kendisi işitecek kadar gülse namazı bozulur, başkası işitecek kadar gülerse abdestte bozulur).
 • Bir farzı terk etmek
 • Yüksek sesle ağlamak
 • Mazeret olarak inlemek
 • Özürsüz olarak öksürmek
 • ameli Kesir ((Bir rükünde, üç kere kaşımak veya gereksiz hareket etmek gibi) 
 • Kıraatı kendi sesini duymayacak kadar sessiz okumak.
 • İmamdan ileride durmak.
 • Özürsüz üç adım yürümek.
 • Saçını, sakalını taramak.
 • Çocuğu kucaklama.
 • Yiyip içmek.
 • Diş arasındaki nohut kadar şeyi yutmak.
 • Tatlının lezzetini duyup, suyun boğaza kaçması.
 • İki eliyle takke çıkarıp giymek. (Namazda düşen takkeyi bir el ile almalı, iki elle de almak bozmaz diyen âlimler vardır.)
 • Göğsünü özürsüz, kıbleden başka yöne dönmek.
 • Secdede iki ayağını birden yerden kaldırma.. (Bozulmaz diyenler de vardır. Bir an kalkması bozmaz.)
 • Kur'anı, yanlış okumak.
 • Çocuk emzirmek.
 • Başkasının sözü ile yer değiştirmek.
 • Ceket giymek.
 • İmamdan başkasının duasına âmin demek.
 • Pis yerde durmak yada pis yere secde etmek.
 • Bir rükünde, üç kere suphanallah diyecek kadar avret yeri açılsa, beden ve elbisede pislik varsa, aynı imama uyan kadınla yan yana dursa namaz bozulur .
 • İmam, bir rükne başlamadan, bu rükne başlayıp bitirmek.
 • Teganni ile okumak 
Allah’ın  huzuruna çıkmak, ibadeti ciddiyetle yapmak gerekir. “Namazda gülmek” namazı bozan fiillerin en başlarında gelmektedir. Bundan dolayı namaza başlandığı zaman ciddiyetin elden bırakılmaması gerekir.
]]>
Beyaz Gül https://www.gul.gen.tr/beyaz-gul.html Sun, 09 Dec 2018 09:29:25 +0000 Beyaz Gül, o masumiyeti, saflığı, gizliliği el değmemiş güzelliğiyle sembol olmuştur. Dünyanın birçok kültüründe ilk gülün beyaz olduğu, diğer renkteki güllerin ise beyaz gülden olduğuna dair efsane ve mitoslar bulu Beyaz Gül, o masumiyeti, saflığı, gizliliği el değmemiş güzelliğiyle sembol olmuştur. Dünyanın birçok kültüründe ilk gülün beyaz olduğu, diğer renkteki güllerin ise beyaz gülden olduğuna dair efsane ve mitoslar bulunur. Çoğuna göre beyaz gülün kan ile boyandığı veya bir buse ile kızardığı anlatılır. Bu rivayetler beyaz gülün saflık anlamına geldiği düşüncesini güçlendirmektedir. Saf bir sevgiyi anlatmak için sevdiğiniz kişiye, beyaz gül buketi ya da karışık renklerden ve beyaz güllerden oluşan bir demet zarif bir çiçek aranjmanı verilebilir.

Tarihte Beyaz Gül

Beyaz gül, antik kültürde gerçek aşkın sembolüdür. Ama bu anlam sonradan kırmızı güle atfedilmiştir. Beyaz gül, çiçeklerin dili Victoria Dönemi’nde, insanların duygularını açamadığı bir zamanda, onların imdadına yetişen duygularını dile getiren bir şifre olmuştur. Umumiyetle masumiyeti ve saflığı temsil ettiği, gibi başka çiçek ve bitkilerle birleştirilerek buna değişik manalarda verilebilir. 

Beyaz gül güzelliğiyle birlikte tarihsel bir öneme de sahiptir. Devlet yada hanedan bayraklarında aşkın ve inancın bir ifadesi olarak yerini almıştır. Almanya’da Hitler’e karşıtı, öğrencilerden oluşan barışçıl bir grup vardı. Kendilerini ise “die Weiße Rose” yani Türkçe karşılığı “Beyaz Gül” olarak biliniyor, bu barışçıl grup bu sayede grup mensuplarının niyetlerini safmış gibi görüntülemeye çalışıyorlardı.
 
Beyaz Gülün Çiçeklerin Dilinde Anlamı:

Beyaz gül önceki devirlerde esas aşkı anımsatıyordu. Şimdiki dönemde artık bu anlam kırmızı güle geçmiştir. Beyaz gül aynı zamanda düğün çiçeğidir. Eşler arasındaki birliği, aşkın yeni bağlarını temsil etmektedir. Evliliklerde beyaz gül yeni başlangıçların ve saflığın mesajlarını verir. Bugün; beyaz gülün, genelde gençlik masumiyeti ve saflık anlamı olarak dikkate alınır. Bu mana daha çok tarihin köklerine dayanır ve aşk için küçük bir kızı temsiller. Beyaz gül umudu, aşkı, arkadaşlığı, hatta saygıyı temsil edebilir. Fakat asıl anlamları ise masumluk ve saflıktır.

Beyaz GülBeyaz Gülün Diğer Güllerle Beraber Manası:
 • Beyaz gül diğer güllerle birleştiğinde yeni anlam kazanabilir.
 • Beyaz ve sarı gül beraber harmoniyi ve uyumu ifade eder.
 • Beyaz ve kırmızı gül birlik ve sadakati ifade eder, bu yüzden düğünlerde çok kullanılır.
 • Bir beyaz gül hakikati temsil ederken, kırmızı gülle birleşirse mesajı aşk olur.
 • Başka güllerle birleştirilmese bile beyaz gül zarif ve sadeliği ile muhteşem bir etki yapacaktır. Çiçekler birçok mesajı verse de buketin içine konulacak bir kart her zaman onu daha da güçlendirecektir. 
]]>
Rüyada Sarı Gül Görmek https://www.gul.gen.tr/ruyada-sari-gul-gormek.html Sun, 09 Dec 2018 16:26:23 +0000 Rüyada Sarı Gül Görmek, Rüyayı gören kişinin hem şu anda yaşamış olduğu hem de gelecek hayatı için doğru ve mutlu bir yola gireceği anlamına gelir. Rüyada sarı gül görmek kişinin getirili ve hayırlı bir yatırım yapac Rüyada Sarı Gül Görmek, Rüyayı gören kişinin hem şu anda yaşamış olduğu hem de gelecek hayatı için doğru ve mutlu bir yola gireceği anlamına gelir. Rüyada sarı gül görmek kişinin getirili ve hayırlı bir yatırım yapacağına da işaret eder. Yetenek sahibi bir kişi ile tanışmasına ve yüksek mevkilere geleceğine işaret eder. Sevince ermeye özlemi duyulan bir olayın kazanılacağına delalet eder.

Rüyasında sarı gül gören kişinin verdiği söze sadık ve sevdikleri kişilere bağlı bir insan olduğu gösterir. Mağlubiyetten sonra gelecek olan galibiyete, huzur ve mutluluğa gidileceğini gösterir. Daha mutlu ve sağlıklı bir ömür yaşayacağına işaret eder. Özellikle de aşk hayatında güzel gelişmelerin olacağına,ayrılık yaşadığı kişiyle geri barışmasına yorumlanır. Çok sevip, sevileceğine mutlu bir aşk yaşayacağına delalet eder. Eğer sarı gül güzel,parlak,renkli ve solmamış ise yaşayacağı hayatın daha da güzel bir hal alacağına, sıkıntılarından kurtulacağına işaret eder. 

Sarı gülü bahçe ya da kır gibi yerlerde görmek ise,talihin açılacağına, şansın döneceğine delalettir. Sosyal çevrenin değişip,gelişeceğine ve güzel dostluklar edinmeye işaret eder. Bazen de sanatkar, güzel bir kadınla tanışmaya yorumlanır. Sarı gül evde ya da saksı da ise,evdeki huzursuzluğun ve hastalığın biteceğine işaret eder.Kişinin yaşadığı endişelerden kurtulması ve huzura doğru bir adım atacağına yorumlanır.

Rüyada sarı gülü toplamak ise,eğer kişi bekarsa hayırlı bir kişi ile evleneceğine işaret eder. Evli ise de sıkıntıları biter,eşiyle arası düzelir.Müjdeli haber alır ve mutlu olur. Büyük bir güce ulaşmaya, bol kısmete, elde edilen gelirin bereketli ve çok olacağına işaret eder. 

Rüyada sarı gül görmek servet, şeref ve paraya işaret eder. Sayısı çok fazla olan sarı gül görmek ise, birinin peşi sıra koşmaya ve o kişiden fayda göreceğine delalet eder. Kişi,aldığı eğitiminde başarılı olur. Çalıştığı işte kademe atlar. Eğer evli ise sağlıklı çocukları olur. Yaşadığı sene içerisinde hep sevince boğulacağına yorumlanır.

Rüyada sarı gül görmenin olumlu anlamları olabileceği gibi olumsuz ve kötü anlamları olabileceğini düşünen yorumcularda vardır.

Rüyada Sarı Gül GörmekRüyada Sarı Gül Görmenin Olumsuz Yorumları ise şunlardır, 

Kötü bir kimse tarafından fenalık görmeye delalet eder. Kişinin değerinin sevdikleri ve toplum tarafından düşmesine,maddi durumunun zayıflayacağına işaret eder. Hastalık ve üzüntünün habercisidir. Kişi hastaysa, tedavisinin zor olacağına sıkıntılı durumların uzun süreceğine işarettir. Rüyayı gören kişinin bir anda hayatının alt üst olacağına şans kapılarının kapanacağına işarettir. 

Rüyasında sarı gülü koklayan kişi, özel yaşamında zorluklar yaşar. Sevdiği kişiden ayrılır. Sevdiği bir kişinin öleceğine de yorumlanır. Rüyasında sarı gülü kopardığını gören kişi, günahkar ve meraklı bir kadınla tanışır. Eğer kişi erkek ve bekarsa evlenme niyetinden vazgeçmelidir. Kadının rüyayı gören kimseye fenalığı dokunacağına işaret eder. Rüyayı gören kişinin kul hakkı yiyeceğine ve elindeki maddiyatın hayrını göremeyeceğine yorumlanır. 
]]>
Pembe Gül https://www.gul.gen.tr/pembe-gul.html Mon, 10 Dec 2018 06:20:54 +0000 Pembe gül, pembe gül çok eski zamanlardan beri bilinen yetiştirilen Gül çeşitlerinden biridir çok eskilerden beri pembe Gülün farklı türleri ve farklı tonları yetiştirilmiştir pembe gül ilk sanat eserlerinde dahi ken
Pembe gül, pembe gül çok eski zamanlardan beri bilinen yetiştirilen Gül çeşitlerinden biridir çok eskilerden beri pembe Gülün farklı türleri ve farklı tonları yetiştirilmiştir pembe gül ilk sanat eserlerinde dahi kendisine yer bulmuştur. Güller ilk defa yetiştirildiği zamanlardan pembenin birçok farklı tonunda ortaya çıkmıştır. Daha önceki zamanlarda ise yabani olarak yetişen güllerde de pembenin Farklı renkleri bulunmuştur. Pembenin hemen her tonuna çok eskilerden beri güller görülür.

Pembe gül, pembe gül kimi bayanın en çok sevdiği gül rengidir. Pembe olan güller zarif ve şık görünen güllerdendir. Romantiklik ve aşkın simgesi olarak bilinen bir çiçektir. Pembe gönlüm sende şeklinde dilimize yerleşmiş olan manaya da bakarsak pembe çiçeğin aşkı ifade ettiğini anlayabiliriz. Pembe güller renk tonlarına göre de farklı anlamları ifade edebilir. 

Pembe GülPembe GülPembe gül, mutluluğu ifade eder. Sevdiğiniz yanında huzur bulduğunuz ve mutlu olduğunuz kişilere pembe gül hediye edebilirsiniz. Mutluluk, neşe zerafet anlamları içeren bu gülü sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Sevdiklerinize ailenize Eşinize Arkadaşlarınızdan rahatlıkla hediye edebileceğiniz bir gül türüdür. Özellikle son zamanlarda gelin çiçekleri içinde çok tercih edilen bir Gül türü olmaya başlamıştır. Pembe seven gelinler için olmazsa olmaz gelin çiçekleri için pembenin Farklı tonları kullanılarak çok güzel buketler hazırlanabilir. Pembe gül canlı olan türleri çok sevilirken yapay olanları da oldukça sık tercih edilir. Ev dekorasyonlarında düğünlerde sünnetleri süsleme olarak oldukça şık görüntüler oluşturur. Organizasyonlarda vazgeçilmez olan çiçek türlerinden biridir.  
]]>
Gül Tatlısı https://www.gul.gen.tr/gul-tatlisi.html Mon, 10 Dec 2018 19:09:02 +0000 Gül tatlısı, insanların bir çoğu yemekten önce ve sonra tatlı yeme isteği duyarlar. Bir çok kişi ise alışkanlık haline getirmiş olmasına rağmen tatlı yemeyi tercih etmektedir. Genel olarak bir çok kişi evde yapmayı tercih Gül tatlısı, insanların bir çoğu yemekten önce ve sonra tatlı yeme isteği duyarlar. Bir çok kişi ise alışkanlık haline getirmiş olmasına rağmen tatlı yemeyi tercih etmektedir. Genel olarak bir çok kişi evde yapmayı tercih etmektedir. Tatlı denilince akla bir çok çeşitleri gelmektedir. Evde yapılan tatlı çeşitlerinden bir tanesi ise gül tatlısı oldukça pratik yapımı ve görselliği ile tam bir iştah açma özelliğine sahip olan bir tatlıdır. Bir çok tatlı çeşidi ise gerek şiresi ve gerek yağı ile çok lezzetli olmasına rağmen her türlü yenilen tatlıların kalorisini düşünmek ise biraz insanların moralini bozabilir. Fakat ne olursa olsun genel anlamda evlerde yapılan mis kokusu ve görüntüsü ile yememek mümkün değildir. Evimizde yapacağımız Gül tatlısı bir çok kişi tarafından tercih edilir ve severek tüketilir. Yapacağımız tatlı olarak gül tatlısına sevgimizi ekleyerek yapar isek o tatlı daha bir başka güzel olabilir. Çocukların ise tatlıya olan düşkünlükleri görülmeye değerdir.

Gül tatlısı tarifi için gerekli malzemeler:
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 su bardağı irmik
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • yarım paket katı yağ
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • 3 su bardağı un
 • yarım kg ceviz
Gül Tatlısı
Gül tatlıs ş
erbeti için gerekli malzemeler:
 • 3 su bardağı şeker
 • 3 su bardağı su
 • 1 veya 2 adet limon tuzu
Gül tatlısı yapılışı tarifi: 

Büyük bir kabın içerisine 1 su bardak yoğurdu 1 su bardağı irmiği koyarak güzelce mikser yardımı ile çırpılır. Üzerine 1 su bardağı sıvı yağı ekleyerek ayrıca yarım paket olan katı yağı da üzerine ekleyip güzelce tekrar çırpalım. Bu arada gül tatlısının şerbetini hazırlayalım. Bir tencere içine 3 su bardağı şekeri koyalım ve üzerine 3 su bardağı suyu ekleyelim ve kaynayıp katılaşana kadar ateşte kısık olmak üzre kalacak şekilde bırakalım ve 1 ve 2 adet limon tuzunu kaynayacak suyun içine atarak iyice kaynamaya bırakılır. Kaynayıp koyulaşınca altını kapatıp soğumaya bırakalım. Bu arada hazırlanan tatlının en son malzemesi olan 1 paket kabartma tozu ve 1 paket vanilyayı ekleyip tekrar çırpalım son olarak unu ekleyerek, tatlı hamurunun meme kulaklığı kıvamına gelerek küçük bezeler halinde koparın oklava yardımı ile açın çay bardağı yardımı ile yuvarlak şekiller olmasına dikkat edin.

3 adet yuvarlağı kenarları üst üste gelecek şekilde, dizelim ve en alttakinden sarmaya başlayın. Aynı işlemi hamur bitene kadar yapın. Bir bıçak yardımı ile ikiye bölün ve ortasına ceviz yerleştirin. Yağlı bir tepsiye dizerek 200 derece fırında kızarana kadar pişirilmelidir. Yaklaşık 30 dakika yeterli olacaktır. Fırından çıkan tatlının üzerine ılık şerbeti dökünüz. Soğuyunca servise hazır olan gül tatlısını ikram edebilirsiniz.
]]>